10 Adımda Metabolizma Hızlandırma

10 Adımda Metabolizma Hızlandırma

Yaz mevsiminde kışın etkisinden kurtulamamış ve yavaş çalışan metabolizmanızı hızlandırmak zannettiğiniz kadar zor değil. Yapmanız gerekenler aslında çok kolay. Yeter ki tüm bunların yanında egzersiz yapmayı ihmal yetmeyin…

1. Acı tüketin

Belli bir miktarda tüketilen acı metabolizmanın canlanmasını sağlar. Acı olarak sivri biber, acı soğan ve sarımsak, zencefil kullanılabilir. Kırmızı pul biber metabolizmanın hızlanması için yararlı etkiye sahip ancak iştah açıcı özelliği nedeniyle kilo problemi olan kişilere pek tavsiye edilmiyor.

2. Düzenli beslenin

Uzun süre aç karnına durmak kan şekerinin düşmesine, kan şekerinin düşmesi de ani açlık krizlerine girmenize neden olur. Uzun süre aç kalıp bir anda yemek yemek metabolizmayı olumsuz etkiler. Özellikle akşam geç saatlerde ağır gıdalardan kaçının. Öğün aralarını çok fazla açmayın. Sık ve küçük porsiyonlar halinde yemek kan şekerinizin dengede kalmasını sağlar.

3. Hırslı olun

Zihin gücü diye bir şey duydunuz mu? Zihin gücü ile kendinizi motive edin. Motivasyonu tam olan bir insan, zihin gücü ile metabolizmasının da hızlanmasını sağlayabilir.

4. Tere tohumu yiyin

Metabolizması yavaş olan kişilerin eğer tiroid nodülü ya da hipertiroidi gibi bir rahatsızlığı yoksa tere tohumu yiyerek metabolizmasını hızlandırması mümkün. Tere tohumu özellikle vücudunda şişlik, ödem, yağlanma gibi sorunları olan kişilere çok yararlı. Tere tohumu sabah aç karnına ve bir miktar balla karıştırılarak yenebilir.

5. Yeşil çay için

Günde 5-6 bardak yeşil çay için. Özellikle sabahları metabolizmayı hızlandırmak için içilecek yeşil çay uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor.
6. Erken kalkın

Uyumak elbette çok güzel ancak sabahları geç kalkan, yatakta çok vakit geçiren ve çok uyuyan kişilerin metabolizması sabahları güne erken başlayan kişilere göre daha yavaş çalışıyor.

Sabahları geç uyanmak vücudun doğal ritmini de bozduğundan metabolizmanın yavaş çalışmasına neden oluyor. Sabah erken saatlerde uyanıp kazandığınız zamanı spor ve egzersizle değerlendirirseniz metabolizmanızın da daha hızlı çalıştığını fark edeceksiniz.

7. Sık duş alın

Yaz mevsiminde sıcaklardan dolayı zaten sık sık duşa girme ihtiyacı hissedeceksiniz. Sabah uyandığınızda, spordan sonra ya da akşam saatlerinde alacağınız duş hem metabolizmanızın hem de kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlar. Üstelik duş sırasında tazyikli suyun altında kendinize yapacağınız masaj sayesinde günün yorgunluğunu üzerinizden atmanız ve canlanmanız da mümkün.

8. Bitki çayınıza funda yaprağı atmayı ihmal etmeyin

Bağırsakların çalışmasına yardımcı olan funda yaprağı bu nedenle iyi bir idrar söktürücü. Funda yaprağı yemeklerden sonra bir su bardağı kaynar suda demlendikten sonra içilirse vücuttaki yağları yakmaya da yardımcı oluyor.

9. Güneşlenin

Güneş girmeyen eve doktor girer diye boşuna söylememişler. Bol bol güneşlenmek de metabolizmanın canlanmasına yardımcı olur. Ancak güneş ışınlarının dik bir şekilde geldiği öğle saatlerinde güneşten uzak durun. Güneşleneceğiniz zaman vücudunuzu ve yüzünüzü zararlı güneş ışınlarından korumak için koruyucu kremler kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

10. Egzersiz yapın

Hareket etmemek metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olur. Egzersiz durgun bir metabolizma ile mücadele etmenin en etkili yolu. Yoğun çalışan, spora zamanı olmayan bir insansanız en azından sabah saatlerinde 15 dakika erken kalkıp vücudunuzu hareket ettirebilirsiniz.

Gün içinde yürüyen merdiven ya da asansör yerine merdivenleri kullanmak, akşam iş dönüşünde yolu biraz uzatmak, araçtan erken inip eve yürümek bile metabolizmanız için faydalı olacaktır.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?
Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Kuru fasulye, 1 yılda yetişen bir bitkinin meyvelerinin içindeki çekirdeklerin kurutulması ile elde edilir...

Kapat