Acem Borusu Çiçeği Bakımı

Acem Borusu Çiçeği Bakımı

Acem Borusu Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Acemborusu, Bignonia (Campsis) cinsinden, boyu 12 metreye kadar ulaşabilen, genellikle turuncu renkli bitkidir. Doğum yeri Orta Amerika ve Doğu Asya olmasına karşın Anadolu topraklarına İran’dan geldiğinden bu adı taşır…

Acemboruları ılıman ve sıcak iklimlerde sürekli yeşil kalmasına rağmen ülkemizin iklim şartları nedeniyle kışın yapraklarını döker. 3-6 cm boyundaki borazan görünümlü çiçekleri kırmızı, kızıl veya turuncu olabilir. Acemboruları dayanıklı gövdelere sahiptir ancak yeni dikildiği toprakta büyümek için ilk 1-2 yıl desteğe ihtiyaç duyar. Daha sonra dalları duvarlara tutunarak tek başına büyümesine olanak tanır. Yaz mevsimi boyunca ve Eylül ayında çiçek açmaya devam eder ve salkım şekline bürünür. Kurumuş ağaçlara ve duvarlara sardırılarak büyümesi sağlanabilen acemboruları özellikle duvar ve çitleri gizlemede, çardak ve kameriye oluşturmada tercih edilen bir bitkidir.

Başlıca Türleri

Bignonia (Campsis) radican: Kökeni Güney Amerika olan acemborusu türü. Turuncu ve kırmızı renkli çiçeklere sahiptir. Ülkemizde tercih edilen bu türün boyu 12 metreye kadar ulaşabilir.

Bignonia (Campsis) grandiflora: Kökeni Çin olan acemborusu türü. Çiçekleri kızıl renkli ve oldukça geniştir. Soğuğa karşı direnç gösteremeyen bu tür Türkiye’nin oldukça sınırlı bir kısmında yetiştirilmektedir.

Acem Borusu Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Acemboruları ılıman-sıcak iklimleri sever ve sert geçen kış koşullarında yetiştirilmesi oldukça güçtür. Buna karşın soğuktan zarar görse dahi bahar aylarında yeniden açması mümkündür. Oldukça kolay ve çabuk yetişen acemborularının duvarda ilerlemesini sağlamak için ilk 1-2 yıl başka bir bitkiyle veya kurumuş bir ağaçla desteklemek yerinde olacaktır. Birçok toprak türünde yetişebilen bu tür için drenajı iyi bir alan seçilmesi yerinde olur. Toprağın gübreli olması ise büyümeye fayda sağlar.

Çiçek açtığı yaz mevsiminde ve Eylül ayında daha sık sulanması gerekir. Toprağın hafif nemli olması da bitkiyi olumlu etkileyecektir. İlkbaharın başında, bir önceki yıl çiçek açmış olan tüm dallarının uçlarının kırpılarak budanması gerekir. Acemboruları kök sürgünleriyle veya 10-15 cm’lik gövde çeliklerinin alınmasıyla çoğaltılabilir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Açelya Çiçeği Bakımı
Açelya Çiçeği Bakımı

Bahar aylarında çiçeklenen açelyalar güneşi değil, soğuk veya yarı gölge yerleri sever. 10-18 derece sıcaklık onlar için idealdir. Toprağı kireçsiz...

Kapat