Bal Şerbetinin Faydaları Nelerdir?

Bal Şerbetinin Faydaları Nelerdir?

Bal şerbet tarifiyle ishale, kabızlığa, halsizliğe son verin. Peygamberimizin de tavsiye ettiği bal şerbetini ılık, sıcak ya da soğuk olarak tüketerek şifa bulun…

Ölümden başka her derde deva olan bal şerbeti 7′den 77′ye herkesin rahatça kullanabilecegi bir yaşam iksiridir.

Malzemeler:

1 çay bardağı bal
1 çay kaşığı elma sirkesi
1/2 limonun suyu
3 çay bardağı su.

Tüm malzemeleri karıştırın 15 dakika bekleyin aç karnına yudum yudum için. 40 gün devam edin.

Ayrıca :

1 Su bardağı ılık su ile doldurulup 2 tatlı kaşığı bal karıştırılıp şerbet yapılabilir.

Bal Şerbetinin Yararları

·Bal şerbeti sıcak içilirse kabızlığı önler.

·Soğuk olarak içilirse ishali önler.

·Ilık olarak aç karnına içildiğinde ise mide ve bağırsakların çalışmasına faydalıdır.

·Hızlı bir enerji kaynağıdır,süratle kana karışır.

·Beynin çalışmasını kolaylaştırır ve yorgunluğu giderir.

·Vitamin ve mineral deposudur.

·Yaraların iyileşmesine yardımcıdır.

Balın kullanım çeşitlerinden en güzeli bal şerbeti tavsiye edilmiştir. Hazreti Muhammed Mustafa (SALLALLAHÜ ALEYHİ VESELLEM) Efendimiz de hadislerinde “Bal şerbetindendaha üstün bir ilaç bulunamaz “ demişlerdir. Yine bir başka hadislerinde ise “bal şerbetigönlümdeki üzüntüyü,sıkıntıyı giderir ve gözümün görme duyusunu da kuvvetlendirir” demişlerdir. Başka bir hadisi şerifinde ise bizleri şöyle uyarmaktadır” Böbrek sancısı, böbrekteki sinirdendir.Hareket ettiği zaman sahibini hasta eder. Bu hastalığı ılık su vebal şerbeti ile tedavi ediniz buyurmaktadır. Bal şerbeti  şeker ve benzeri tatlılardan meydana getirilen tatlılardan daha faydalıdır. Özellikle içmeyenler için daha bal şerbetidaha faydalıdır. Çünkü diğer şerbetler bal şerbetinin tadını ve onun yumuşaklığını vermez ve buna yakında olamazlar.Bu konuda hakem alışkanlıklardır. Çünkü alışkanlıklar bazı kaideleri yıkar ve bazısını yaparlar.

Bal şerbetinin hem tatlı ve hem soğuk olması ,sağlık açısından en faydalı olanıdır. Çünkü ruh ve ruhi kuvvetlerin, karaciğer ve kalbin böylesine tatlı ve soğuk şerbetlere karşı aşırı isteği olup bunlardan güç kazanmaktadır. Bal şerbetinde bu üç nitelik bulununca hem gıda alma hemde alınan bu gıdaların organlara uygun bir şekilde dağıtılması sağlanmış olur.Balın faydaları şekerin faydalarından kat ve kat fazladır..Bazı insanlar  şekeri bala tercih etmektedir. Bu çok yanlış bir tercihtir.

Balın Faydalarıbalın yararları işte bu kadar sağlık açısından çoktur ama anlattıklarımızla da sınırlı değildir.Balın faydalarına devam ediyoruz. Balın en güzeli  bahar, yaz ve kış mevsimi ballarıdır.Yaz mevsiminin balından bahar mevsiminin balı daha iyidir daha tatlı ve daha güzel kokuludur. Kısaca bal arısının aldığı çiçek ne ise balın kokusuda ona göre değişiklik göstermektedir. Mesela elma balının kokusu da tadı da güzeldir. Tütün balı ise kötü kokuludur. Bal dişleri ve diş etlerini temizleyen bir macun görevini üstlenmektedir.

Diş sağlığını koruyan ve dişleri parlatan bir gıdadır. Ağızdaki yara ve diş etlerinde bulunan şişlikleri gideren bir merhemdir. İpekli elbiselerin temizliğinde kullanıabilen bir temizlik ürünüdür aynı zamanda. Tüm doktorlar balın yararları kanusunda ittifak halindedir. Çünkü balın sayılamayacak kadar yararları çoktur. Bal midedeki fazlalıkları dışarı atar.

İmam-ı Zuhri Hazretleri balın faydaları hakkında “Sizlere balı tavsiye ederim. Zira bal, en iyi koruyucudur. Hafızayı kuvvetlendirir, zekayı geliştirir. Balın en iyisi saf, beyaz, yumuşak ve keskin, tadı ise güzel olanıdır. Dağlarda ve ağaçlarda meydana geleni, peteklerde olandan daha üstündür. Balın cinsi arının aldığı çiçeğe göre değişir” demiştir.

BALIN YARARLARI

Balın İçerisindeki Maddeler

Su:  % 18

Madeni tuzlar: % 0.2

Meyve Şekeri: % 40

Protein Maddeleri: %0.3

Üzüm şekeri: %34

Kamış şekeri,arpa şekeri ve diğer şekerler: %0.4

Diğer Maddeler: % 7.1

Bal şekerden üstündür. Çünkü bal hoş bir gıda gözenekleri açıcı parlatıcı, temizleyici, sütü, adet kanamasını ve idrarı söktürücü özellikleri vardır. Şekerde ise bu özellikler azdır. Şeker mideyi sarkıtırken balda bu durum mevcut değildir. Bal için anlatılan yararlar şekerde yoktur. Bal karaciğer ve böbrek hastalıkları için bütün tatlı çeşitlerinden daha az zararlıdır. Mide içinde bütün tatlılardan daha fazla yararlıdır. Ancak safra hastalığını tetikleyebilir. Safra rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır. Ama bala sirke katılıp yenilecek olursa bu zararı da kaybolur.

Bal kötü kokuları kendine çektiğinden kötü kokulu maddeleri baldan uzaklaştırmak gerekir.

Taze et balın içine konulduğu zaman 3 ay kadar tazeliğini korumaktadır. Kabak, acur, hıyar, patlıcan gibi maddeler balın içine konduklarında bozulmadan 6 ay kadar tazeliklerini muhafaza ederler. İşte bu sebepten dolayı bala emniyetli muhafız denilir. Akciğerdeki yaraları iyileştirir.

İç organlardaki yaralara zarar vermez.

Vücudu zayıf olanlara faydalıdır

Midesinde hazımsızlık bulunanlara şifalıdır

Nekahat devresindeki hastalara iyi gelir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Acve Hurmasının Faydaları Nelerdir?
Acve Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Acve Hurması Hz. Muhammed’in Medine’ye diktiği ve kendisinin de oldukça çok sevdiği bir meyve olarak bilinmesinin yanı sıra, hem dünya...

Kapat