Başarılı Kadınların Sırrı

Başarılı Kadınların Sırrı

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, yaygın kanının aksine, işte başarılı olmak isteyen kadınlar, erkek gibi davranmamalı…

Araştırmaya göre, işyerinde saldırgan bir yaklaşım benimseyen kadınların işte başarılı olma ve terfi alma şansı kadınsı özellikler sergileyen meslektaşlarına göre daha az.Feministlerin pek de hoşuna gitmeyecek araştırma sonuçlarına göre, bir kadının erkek dünyasında başarılı olmasının tek yolu bir kadın gibi davranması. Araştırmada işletme master’ı yapan 80 genç erkek ve kadının kişiliklerine dair bilgiler alındı.

Sekiz yıl sonra araştırmacılar bu gönüllülerle tekrar temasa geçerek, kariyerlerinin durumuna dair bilgi aldı. Daha erkeksi davranan ve saldırgan bir yaklaşım sergileyen kadınların işyerinde kadınsı olanlardan daha az başarı sağladıkları tespit edildi.

Araştırmaya göre, daha kadınsı davranışlar sergileyen kadınların beş kez terfi alırken, diğerlerinin sadece bir ya da iki kez terfi alabildikleri ortaya çıktı. Öte yandan çok fazla tehditkâr görünmemek için ‘kendi kendini gözlem’ yoluyla bilinçli olarak çaba gösteren otoriter kadınların buna aldırış etmeyenlere göre daha başarılı olduğu da tespit edildi.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
5 Çayı Kurabiyesi Tarifi
5 Çayı Kurabiyesi Tarifi

Günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için akşam üzeri içtiğiniz çay ya da kahvenin yanına eşlik edecek nefis bir tarifimiz var: Çatlak...

Kapat