Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Cildi dış etkenlerden koruyan ve cilde doğal yağını veren sebum, bulunduğu bölgelerdeki miktara göre cilt tipini de belirler…

Parmak uçlarınızla, cildinize dokunun. Cildinizin, yağlı bir tabakayla kaplı olduğunu hissedeceksiniz. Bu tabaka, sebum ve sudan oluşan; cildinizi dış etkenlere karşı koruyan tabakasıdır. Cilde doğal yağını veren sebum, bulunduğu bölgelerdeki miktarıyla cilt tipini belirler.

Cilt Tipleri

Cildinize dokunduğunuz bölgelerde sebum oranı yüksekse yağlı; sebum oranı düşükse kuru; sebum oranı dengeli ise kuru cilt tipine sahipsiniz anlamına gelir.

Cildinizin tamamı yağlı ya da kuru olabilir, bölgeler olarak yağlanmalar ve kurumalar hissedebilir; bu ise karma cilt olarak tabir edilir.

Kuru Cildin Özellikleri

Kuru cilt, oldukça incedir ve gözenekleri fark edilmesi zor olacak kadar küçüktür. Görünümü solgun ve serttir. Cildinize dokunduğunuzda kuruluk hissedersiniz.

Cildi dış etkenlere karşı koruyan sebum ve sudan oluşan tabaka, kuru ciltlerde az miktarda olduğu için cilt, kendini tam anlamıyla koruyamaz. Sık sık gerilir, kaşınır, çatlar, soyulur ve belirli bölgelerde karıncalanma hissedilir.

Kuru ciltlerde, banyodan sonra kızarıklık görülür, nemsizdir ve günlük bakım kremi kullanılmasına rağmen kuru ve gergin görünür.

Yağlı Cildin Özellikleri

Yağlı cilt kalındır ve gözenekleri rahatlıkla görülecek şekilde geniştir. Görünümü yağlı ve parlaktır. Bu yağlanma; alın, burun ve çene gibi bölgelerde daha sık görülür.

Cilde dokunulduğunda kayganlık ve yağlılık hissi verir. Akne, sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine sıklıkla rastlanır.

Makyaj, cilt tarafından emilir ve bu yüzden gün boyunca kalıcı olamaz; sık sık tazelemek gerekir. Yağlı cilde sahip olmanın en güzel yanı ise diğer cilt türlerine göre çok kırışıklık oluşmasıdır.

Normal Cildin Özellikleri

Normal cildin rengi pembedir ve oldukça canlı görünür. Gözenekler, yeterli miktarda açıktır. Bölgesel yağlanma, kuruma ya da kızarıklık sorunları yaşanmaz.

Cilde dokunulduğunda yumuşacık ve pürüzsüz bir his verir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki normal cilt türüne sahip çok az sayıda şanslı insan vardır.

Cildiniz hangi türde olursa olsun, zararlı güneş ışınlarından korumalı, günlük temizlik ve bakıma özen göstermelisiniz.

Cildinizin türüne uygun nemlendirme ya da yağlanma karşıtı ürünler kullandığınızda, cildiniz kısa sürede sizi ödüllendirecek, aynaya baktığınızda ışıl ışıl, sağlıkla parlayan bir yüz göreceksiniz.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Erkekler Nasıl Makyajdan Hoşlanıyor?
Erkekler Nasıl Makyajdan Hoşlanıyor?

Fazla makyaj yapmanın birçok kusuru kapattığı iddia edilse de yapılan bir araştırma özellikle erkeklerin kadınların fazla miktarda makyaj yapmasından hoşlanmadığını...

Kapat