Defne Ağacının Bakımı Nasıl Yapılır?

Defne Ağacının Bakımı Nasıl Yapılır?

Defne Ağacının Bakımı Nasıl Yapılır?

Her zaman yeşil kalan ve yazın açan sarı çiçekleriyle bahçelerimizi renklendiren defne ağacı, aromalı yapraklarından yayılan kokusuyla da birçoğumuzun başını döndürür. Hafif kireçli ve serin toprakları seven bu bitkinin bakımı ise oldukça kolaydır…

 • Defne ağacı kışın soğuğu yazın da çok sıcağı sevmez. Yaz aylarında aşırı sıcaktan ve kış aylarında ise rüzgar ve soğuktan korunmalıdır. Ayrıca yaz ve kış aylarında defnenizi gübreleyin.
 • Her zaman nemli toprağı seven bu bitkiyi, yaza doğru ve özellikle sıcak yaz aylarında bolca sulamalısınız. Sadece ağacın dibi değil bütün çevresi genişçe ve her zaman aynı miktarda sulanmalıdır.
 • Yılda bir kere topraktan verilen vitamin ve minerallerle beslenmelidir. Böylece bitkiniz ömrü uzar ve daha fazla çiçek açması sağlanır.
 • Defne ağacını özel bir şekil vermek istenmiyorsa, fazla budamaya gerek yoktur.

Defne Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Defne Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Defne Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Hem çiçeği hem de kokusuyla birçok bahçeye güzellik katan defne, en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor. Boyu 3 ila 10 m arasında değişen ve kışın bile yaprağını dökmeyen bu mis kokulu, sapsarı çiçekli ağacı kendi bahçenize konuk etmek istiyorsanız, aşağıdaki adımlar size yardımcı olabilir…

 • Öncelikle bahçenizin yazın doğrudan güneş almayan, kışın ise doğrudan soğuk havaya ve rüzgara maruz kalmayan bir bölümünü defne ağacınız için ayırın. Fazla sıcak ve soğuk havanın defnenizin köklerine, yapraklarına ve çiçeklerine zarar vereceğini unutmayın.
 • Bitkinizi dikeceğinizin toprağın %50’si gübre, %50’si bahçe toprağı olmalıdır. Bu nedenle bahçe toprağınızı organik gübre ile karıştırın ve bitkinizin kökünden iki kat büyük bir çukur kazın.
 • Bitkinizin kökünü kazdığınız çukura yerleştirin ve etraftaki toprakla hafifçe çukuru doldurun. Köke zarar vermemek için bu işlemi yavaş ve hafif bir şekilde yapmaya dikkat edin ve çukur tamamıyla dolduğunda toprağı elinizle aşağı doğru bastırın.
 • Dikme işlemi sona erdiğinde, iyice sulayın. Bitkinizi nemli tutmalısınız.
 • Soğuk havalar bastırmadan, özellikle sonbahar ayında defnenizi oldukça sulamalısınız.
 • Kış aylarında eğer bitkiniz zarar görürse, hastalanan veya ölen kısmı ayırıp atın. Bitkiniz ilkbaharda kendini toparlayacaktır.
 • Bitkiniz büyüyene kadar etrafında köküne gölge yapacak otların bitmesine izin verin. Fakat onu sıkıştıracak bitkileri çevresinden uzak tutun. Defne ağacınız ileride de başka bitkilerle temas etmeyi sevmeyecektir, bu nedenle yerine karar verirken etrafının boş olmasını ve öyle de kalmasını sağlayın.

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Doğum Destekçisi Doula Nedir?
Doğum Destekçisi Doula Nedir?

Bebek Dostu ve Normal Doğum Destekçisi KadıköyŞifa Sağlık Grubu anne adaylarına yepyeni bir hizmet sunuyor. Amerika ve Avrupa'da gittikçe yaygınlaşan...

Kapat