Demirhindi Şerbeti

Kullanılan Malzemeler:

  • 150 gr. Demirhindi
  • Bal ya da Şeker
  • Karanfil (istediğe bağlı)
  • Tarçın (isteğe bağlı)
  • Zencefil (isteğe bağlı)
Yapım Şekli :
Osmanlı saraylarında da özellikle yazın devamlı tüketilen enfes şerbet çeşitlerinden sadece biri.
Aktardan alacağınız demirhindiyi Bir tulbente koyun. (Çay konulan paket kağıtlarada konabilir.) Bir tencereye kaynar suyun ortasına koyun kaynatın. Kaynamış olan demirhindiyi süzerek elde edilen sıvıyı başka bir kaba alın.
Kaba alınan demirhindi suyuna yaklaşık tatlı oluşuna göre istediğiniz kadar bal (ya da yarım kg-ya da 1 kg. toz şekeri) katarak 1-2 dakika kadar daha kaynatın. Kaynadıktan sonra tencereyi ateşten alarak bir miktar soğumaya bırakın. Yeteri miktarda soğuduktan sonra tekrar bir bezden süzün. Elde edeceğiniz şerbeti şişelere doldurarak buzdolabına koyarak soğuk olarak servis yapabilirsiniz. İçinde hiçbir katkı maddesi yok, doğal olarak yapacağınız şerbetin faydalı olacağına inanıyorum.
Not: Osmanlı zamanında yapılan şerbetin ana maddesi köklerden oluşmaktadır. Tarçın, zencefil, karanfil dahil ismini sayamadığımız 41 çeşit kökten oluşmaktadır. (İsterseniz bu köklerin tamamını bir paket halinde Mısır Çarşısı’ndan satın alabilirsiniz.) Şerbetin tatlandırılması için (Kars Kağızman yöresinden) kara kovan balı kullanılmaktadır. Kökler iyice kaynatıldıktan sonra süzülür. Süzülen şerbete bal ilave edilir ve bir süre daha kaynatıldıktan sonra soğuk olarak servis yapılır.

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Demirhindi, Demirhindi Bitkisinin Faydaları – Yararları

Demirhindi, (Tamarindus indica), baklagiller (Fabaceae) familyasından Afrika kökenli olmakla birlikte öteden beri bütün tropikal ülkelerde, özellikle de Hindistan ve Mısır'da...

Kapat