Dikkat Eksikliği Nedenleri

Dikkat Eksikliği Nedenleri

Genellikle dikkat eksikliğin hep çocuklarda husule geldiğini düşünürüz, ancak dikkat eksikliği sadece bir çocuk rahatsızlığı değil aynı zamanda yetişkinlerde de görülen bir sorundur. Okul, iş ve sosyal hayatı etkileyen dikkat eksikliği mütenevvi ve ciddi sorunlar yaratma potansiyeline sahiptir. Dikkat eksikliğinin nedeni genellikle psikolojiktir. Ancak dikkat eksikliğine sebep olan neden sadece psikolojik rahatsızlıklar da değildir. İşte dikkat eksikliğinin sebepleri

Dikkat dağınıklığının nedenlerini araştırdığımız zaman aile yaşamı, sosyal ilişkiler, benlik saygısı, hiperaktivite bozukluğu gibi mütenevvi etkenlerin sebep olduğunu açıkça görüyoruz. Daha çok çocuklarda olan dikkat dağınıklığı %4 oranında yetişkinlerde de husule gelmektedir. Dikkat eksikliği sürekli olduğu zaman kişinin günlük hayatını tamamen zorlaştırmaktadır.

Genellikle ilgi çekici ve eğlenceli olmayan durumlar çocukların dikkatlerini başka yerlere çeker. Yetişkinlerde ise içinde bulunduğu stresli yaşam, ailesel sorunlar, iş hayatı ve sosyal hayatta yaşanan problemler, uykusuzluk, bir takım hastalıklar kişinin zihnini başka yere yönlendirir ve o ana odaklanmasını engeller. Dikkat eksikliği geçici bir durumu olduğu kadar kalıcı da olabileceği için bu sorun karşısında tedavi şarttır.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Midye Tatlısı Tarifi
Midye Tatlısı Tarifi

Resimli ve Denenmiş Midye Tatlısı Tarifi...

Kapat