“El Emeği Göz Nuru” Kitap Hakkında

"El Emeği Göz Nuru" Kitap Hakkında

Sadberk Hanım Müzesi, Osmanlı Dönemi İşleme Sanatının En Seçkin Örneklerini ‘EL EMEĞİ GÖZ NURU’ Adlı Kitap İle Sanatseverlerin Beğenisine Sunuyor…

Sadberk Hanım Müzesi, Osmanlı dönemi işleme sanatının en seçkin örneklerini Hülya Bilgi ve İdil Zanbak tarafından hazırlanan ‘El Emeği Göz Nuru’ adlı kitap ile sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Sanatseverler, Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu’ndan seçilerek yayınlanan bu eserler sayesinde Osmanlı dönemi işlemelerinin 17. yüzyıl ile 20. yüzyılları arasını kapsayan yaklaşık 300 yıllık serüvenini takip etme imkanı bulabilecekler.

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde 07 Aralık 2012 – 26 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘El Emeği Göz Nuru’ adlı sergi vesilesiyle Hülya Bilgi ve İdil Zanbak tarafından ‘El Emeği Göz Nuru’ adlı kitap hazırlandı. Katalogda sarayın görkemli şölenlerinden halkın gündelik yaşamına kadar Osmanlı insanının hemen her anına eşlik eden ve süsleme sanatlarının en eskilerinden biri olan işlemelerin, farklı tür ve teknikte işlenmiş örnekleri bir araya getirildi.

Katalogda, ipek iplik, altın ve gümüş tellerle işli bin bir renk ve desene sahip yorgan yüzü, ayna örtüsü, bohça, kavuk örtüsü, yatak takımı, sedir eteği, perde, kadın çantası, mektup çantası, kese, matara, okluk, eyer takımı, yastık yüzü ve oyadan oluşan toplam 167 adet esere yer verildi. Tamamı Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu’na ait olan bu seçme eserlerler sayesinde Osmanlı dönemi işlemeleri üzerinde 17. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında görülen üslup değişimleri ile teknik ve malzeme kullanımı takip edilebiliyor. Katalogda her eser ayrıntılı olarak incelenmiş, teknik, malzeme ve kompozisyon özelliklerinin yanı sıra işlemelerde kullanılan iplik renkleri, uygun pantone kodları ile birlikte verilmiş.

Bunun yanı sıra katalogda, günümüze ulaşan bazı belgeler, yazılı kaynaklar, minyatürler ile yerli ve yabancı sanatçıların yapmış olduğu resimler incelenerek, Osmanlı döneminde işlemeli eşyaların kimler tarafından nerede ve ne amaçla  kullanıldıkları anlatıldı. Ayrıca çok sayıda renkli görselin kullanıldığı kitapta, işlemelerin çini ve seramik, ipekli dokuma gibi Osmanlı döneminin diğer sanat dalları ile gösterdiği üslupsal benzerliklere değinildi.

El Emeği Göz Nuru / Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan Osmanlı İşlemeleri

Sergi Kataloğu

Yazar:  Hülya Bilgi / İdil Zanbak

ISBN: 978-975-6959-63-3

Sayfa Sayısı: 382

Fiyat: 150 TL


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Modern Müslüman ‘Yeni Kıblesi’ni Arıyor!
Modern Müslüman ‘Yeni Kıblesi’ni Arıyor!

İslami düşüncenin en önemli isimlerinden Ali Bulaç, 21. yüzyılın Müslümanlarına çok önemli bir soru yöneltiyor: Yeni kıblemiz ne olacak? Ve...

Kapat