En Çok Konulan Bebek İsimleri

En Çok Konulan Bebek İsimleri

Türkiye’de nüfus kayıtlarına göre 1923-2010 tarihleri arasında çocuklara en fazla Fatma ve Mehmet adı verildi. Ama dönem dönem liste başına farklı isimler çıktı…

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 yılından 1970′ye kadar doğan çocuklara verilen adlar arasında ilk sırayı ”Mehmet” ve ”Fatma” aldı. Erkek çocuklarda Mehmet ismini Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin isimleri takip etti.

Kız çocuklarında ise Fatma’dan sonra en fazla tercih edilen isimler ”Ayşe”, ”Emine”, ”Hatice” ve ”Zeynep” oldu. 1971′den sonra özellikle kız çocuklarına verilen adlarda geçmişe oranla belirgin farklılıklar ortayı çıktı.

1971-90 ARASINDA İSİMLER DEĞİŞTİ

1971-1990 yılları arasında ”Dilek”, ”Filiz”, ”Yasemin”, ”Özlem”, ”Songül”, ”Arzu”, ”Sibel” ve ”Selma” ailelerin çocukları için tercih ettiği isimlerden bazıları oldu.

Bu dönemin favori erkek isimlerinden bazılarını ise ”Bülent”, ”Serkan”, ”Fatih”, ”Metin”, ”Adem” ve ”Erkan” oluşturdu. Aileler özellikle kız çocuklarına farklı ad koyma alışkanlıklarını bu dönemden sonra da sürdürdü.

Türkiye’de kız çocuklarına Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren en fazla verilen ”Fatma” ismi 68 yıl aradan sonra yerini ”Merve”ye bıraktı. Ailelerin erkek çocukları için en çok tercih ettiği ”Mehmet” isminin yerini ise 78 yıl sonra ”Yusuf” aldı.

1991-2000 YILLARI ARASI EN POPÜLER İSİMLER

1991-2000 yılları arasında erkeklerde en çok kullanılan 5 isim arasına ”Emre” de dahil oldu. Bu dönemde en fazla kullanılan isimlerde büyük değişiklik yaşandı. ”Büşra”, ”Kübra”, ”Gamze”, ”Ebru”, ”Burak”, ”Furkan”, ”Onur” ve ”Enes” adları en fazla kullanılan isimler arasına girdi. 2001-2010 yılları arasında ”Merve” yerine en fazla ”Zeynep” kullanılmaya başlandı.

”Fatma” ve ”Mehmet” isimleri zaman içinde ikinci ya da üçüncü sıraya gerilese de favoriliğini sürdürdü ve 1923-2010 yılları arasında çocuklara en fazla verilen isimler oldular.

Türkiye’de 1923-1930 döneminde aileler tarafından çocuklarına verilen adlar ile 2001-2010 döneminde verilen adlar arasında büyük bir değişim yaşandı. 1923-1930 dönemi arasında çocuklara en fazla verilen 20 isimden 2001-2010 döneminde sadece ”Mehmet”, ”Mustafa”, ”Ahmet”, ”Ali”, ”Hüseyin”, ”Hasan”, ”İbrahim” ve ”Ömer”, kız çocuklarında ise ”Fatma”, ”Ayşe”, ”Emine”, ”Hatice”, ”Zeynep”, ”Meryem” ve ”Elif” isimleri kullanıldı.

‘İSLAMİYET VE TÜRK KÜLTÜRÜ ETKEN’

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asiye Mevhibe Coşar, kişi adlarının ad bilimi alanı içinde bir çalışma konusu olduğunu belirterek, ”Değişen toplumsal süreçler itibariyle ad verme eğilimlerimizde de değişiklikler gözleniyor. Bu çoğu zaman kaçınılmazdır. Bu nedenle son yıllarda ad verme eğilimlerimiz değişiyor. Türk halkında çocuklara ad vermede en önemli etkenler İslamiyet ile Türk kültürü ve geleneğidir. En çok kullandığımız ‘Mehmet’ ismi peygamber sevgisinin göstergesidir. Aynı zamanda İslami isim verme geleneğinin yansımasıdır. ‘Fatma’ ismi de Peygamber efendimizin kızı ‘Fatma’ anamızın ismidir” dedi.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Ben Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Ben Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Ben kanseri tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır, ancak tedavisinin erken evrelerde yapıldığı durumlarda ortadan kaldırılabilir olduğu için, ben kanseri varlığından şüphe...

Kapat