Erken Doğumu Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Erken Doğumu Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Uzmanlar hamile kadınlarda erken doğumu engellemenin yolunu iki gebelik arasında tutulan uzun zamanda bulundu…

Gebelik döneminde risk oluşturan ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen sorunlardan bir tanesi olan erken doğumu önlemek için uzmanlardan öneriler geldi. Erken doğumu önlemenin yolları hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar, erken doğum nedenleri hakkında da önemli açıklamalarda bulundular.

Erken Doğum Nasıl Önlenir?

Erken doğum yapma riskini önlemek için uzmanlar, iki gebelik arasında en az 18 ay olması konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Gebelikler arasında ne kadar uzun süre bulunursa erken doğum riski de o kadar aza indirilmiş olur. Kansızlıkta erken doğum nedenlerinden bir tanesidir. Erken doğumu önlemek için anne adayının kan değerlerini yüksek tutması, bunun için hem demir içeren yiyeceklerle beslenmesi hem de doktorunun tavsiye ettiği kan ilaçlarını düzenli şekilde kullanması gerekir. Gebelik esnasında sigara içmek ve alkol kullanmakta erken doğum riskini arttırıyor. Bu hususlara da dikkat edilmeli, sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalı hatta sigara içilen ortamda dahi bulunulmamalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu ve vajinal enfeksiyonlarda erken doğuma yol açar. Böyle bir durumda gebelikte karşılaşıldığı zaman derhal doktora muayene olunmalı ve bu sorunlarda ortadan kaldırılmalıdır. Çoğul gebeliklerde erken doğuma sebep olur. Erken doğumu önlemek için çoğul gebelik durumunda uzman ile sürekli irtibat halinde bulunulmalı, doktorun tavsiyelerine uymaya özen gösterilmeli, beslenmede de çok dikkatli olunmalıdır.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Nejat İşler'in 5 Saat Süren Ameliyatında Parmaklarını mı Kestiler?
Nejat İşler’in 5 Saat Süren Ameliyatında Parmaklarını mı Kestiler?

Uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu olan ve geçtiğimiz günlerde yeniden bir ameliyat geçirdiği öğrenilen Nejat İşler'in parmakları mı...

Kapat