Eşi Hamile Kalamayan Erkekler E Vitamini Kullanmalı

Eşi Hamile Kalamayan Erkekler E Vitamini Kullanmalı

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler için beklenen en heyecanlı haber gebelik testi sonuçlarıdır. Hamile kaldığını öğrenen ve bebek isteyen çiftler büyük sevinç yaşarlar. Öte yandan beklenen haberin gelmemesi son derece üzücü olabilir. Geleneksel ataerkil toplumlarda bebek sahibi olunamaması genellikle kadının hatası gibi algılansa da, hamilelik ve sonrasında bir bebek dünyaya getirmede kadın ve erkeğin eşit sorumluluğu vardır. Son yapılan bir araştırmada gebelik ve doğumla ilgili süreçte erkeklerin de büyük önemi olduğunu gözler önüne sermiştir. E vitamini ve çinko gibi vitamin ve mineral takviyeleri ile antioksidan alan erkeklerin eşlerinin hamile kalma şansları dört kat artmaktadır…

Yeni Zelanda’da yapılan araştırmada üreme yeteneğine sahip (kısır olmayan) erkekler kullanıldı. Bu erkeklerin antioksidan kullanlarının eşlerinin kısa süre sonra gebe kaldığı belirtildi. Bunun nedeni olarak oksidatif stresin spermlerin sayı ve kalitesini düşürmesi olduğunu ve antioksidanların oksidatif stresi azalttığı belirtiliyor.

Oksidatif stres, serbest radikallerin hücre metabolizmasını bozarak DNA hasarlarına neden olmaktadır. Antioksidanlar serbest radikalleri dengeleyerek hücrelerin korunmasını sağlar.

Ayrıca antioksidan kullanan erkeklerin eşlerinin canlı doğum yapma şanslarının beş kat arttığı belirtiliyor. Doğurganlığı arttırmak isteyen erkeklerin vitamin takviyeleri ile birlikte lahana, domates, kızılcık ve mozzarella peynirini daha fazla tüketmeleri istendi.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Bayılma Nedir? Bayılma Neden Olur?
Bayılma Nedir? Bayılma Neden Olur?

Bayılma kişinin bilincinin geçici kaybıdır. Bayılmaya beyne oksijen ulaşmaması başta olmak üzere pek çok neden vardır...

Kapat