Etkili Özgeçmiş – CV Nasıl Yazılır?

Etkili Özgeçmiş - CV Nasıl Yazılır?

Etkili Özgeçmiş – CV Nasıl Yazılır?

Yenibiriş, üyeleri arasında düzenlediği anketlerle insan kaynakları alanında pek çok veri elde ediyor. Düzenli olarak yapılan bu anketlerden biri de etkili özgeçmiş yazma konusunu ele alıyor. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların sadece %15,9′u etkili özgeçmiş yazmayı bildiğinden emin…

İnternet üzerinden verdiği insan kaynakları hizmetleriyle bireylerin ve kurumların iş ve aday arama süreçlerini kısaltan Yenibiriş, üyeleri arasında yaptığı anketlerle de sektörün nabzını tutuyor. Birçok farklı konuda hazırlanan bu anketlerin sonuçları, hem sektörel veri elde edilmesi, hem de üyelerin bilgilendirilmesi açısından önem taşıyor.

Yenibiriş’in yaptığı en yeni anketlerden birinin konusu “Etkili Özgeçmiş Yazma”. Ankete katılan 15 binden fazla kişinin büyük bölümü (%65,5) yazdığı özgeçmişin etkili olup olmadığını bilmiyor. Bazı katılımcıların özgeçmiş yazma konusunda hiçbir fikri yokken, sadece %15,9′luk bir kesim etkili özgeçmiş yazdığından emin görünüyor. Bu verileri dikkate alan Yenibiriş, etkili özgeçmiş yazmanın yolları hakkında üyelerini gerek makaleler, gerekse Yenibiriş Akademi üzerinden verilen eğitimler aracılığıyla bilgilendiriyor.

Etkili özgeçmiş nasıl yazılır?

Yenibiriş uzmanları, etkili bir özgeçmiş yazmanın, işe alımdaki ilk kritik nokta olduğunu belirterek, iş arayanlara şu önerilerde bulunuyorlar:

    * Özgeçmişinize mutlaka ön yazı ekleyin. Ekleyeceğiniz ön yazı, dikkat çekmenizi ve yüzlerce özgeçmiş arasında hatırlanmanızı sağlayacaktır. Ön yazıda, özgeçmişteki bilgiler değil, bu işe neden uygun olduğunuz ve neden bu işi istediğiniz yer almalıdır.
    * İşverenler, özgeçmişleri okurken sadece beklentileri mevcut mu diye bakarlar. Bunun için de genelde 10 saniyeden fazla zaman ayırmazlar. O nedenle, genele yönelik bir özgeçmiş yerine, başvurduğunuz işe göre düzenlediğiniz bir özgeçmiş kullanın.
    * Özgeçmişinize eklediğiniz fotoğraf yeni ve önden çekilmiş, düzgün görünümlü bir çalışan adayını gösteriyor olmalıdır.
    * Becerileriniz ve eğitiminiz ile işin nitelikleri örtüşmelidir. Özgeçmişiniz, başvurduğunuz iş için en uygun aday olduğunuzu yansıtmalıdır.
    * Başvurduğunuz iş için gerekli ve uygun özelliklerinizi ön plana çıkarın. İşi neden istediğinizi değil, işe girerseniz onlara ne katacağınızı gösterin.
    * Gönüllü çalışmalarınız, aldığınız ödüller ya da farklı eğitimler varsa, başvurunuz için bir önemi olmadığını düşünseniz bile bunları özgeçmişinize koymayı ihmal etmeyin. Başvurduğunuz işle doğrudan bağlantısı olmasa da çok yönlü biri olduğunuzu gösterir.
    * “Ben”, “benim” gibi kelimeler yerine daha resmi ifadeler kullanın. Örneğin “Sözleşmeleri ben hazırlıyordum,” yerine “Sözleşmelerin hazırlanmasının sorumluluğu bana aitti,” diyebilirsiniz

İş kaybettiren özgeçmiş hataları

Özgeçmiş hazırlarken yapılan kritik yanlışlar şöyle…
Yanlış özgeçmiş başlıkları:
“Aradığınız kişi benim”, “İşe ihtiyacım var”, “Dünyanın en iyi pazarlamacısı”, “Bu işi ben yaparım”. 
 Yanlış ön yazı cümleleri:
“ Bu işe çok ihtiyacım var. Uzun süredir iş arıyorum. Ekte özgeçmişimi sunuyorum. Değerlendirmenizi rica ederim.”
“Amacım şirkette en üst seviyeye çıkmak. Aramanızı bekliyorum.” 
“Sanat tarihi okudum ancak yazılım uzmanlığı konusuna çok hevesliyim. Kısa zamanda öğreneceğimden eminim.”
“İnsan sevgisi benim için çok önemli. O yüzden insan kaynaklarında başarılı olacağıma inanıyorum.” 
“Şirketinizde çalışmayı çok isterim. Amacım müdür olabilmek.”
“Ben kendimi özgeçmişle sınırlandırmak istemem. Beni çağırırsanız kendimi daha iyi anlatırım.”

Yanlış e-posta adresleri:

Geceninkizi@…comdisiseytan@…comsiyahpelerinligenc@…comkarakartal1@…comsarisacli@…com,intikampesinde@…com

Yanlış fotoğraflar

Barda arkadaşlarla eğlenirken çekilmiş fotoğraflar, çayır çimene uzanarak verilmiş pozlar, kadın ismi yazan ama yanda erkek fotoğrafı olan özgeçmişler.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
İş Arama Yöntemleri
İş Arama Yöntemleri

İş arama telaşı sırasında kendinizi iyice çaresiz mi hissetmeye başladınız? Ne yaparsanız yapın bir sonuç elde edemiyor musunuz? İnternetten iş...

Kapat