Gebelikte Kalsiyum Tüketiminin Önemi

Gebelikte Kalsiyum Tüketiminin Önemi

Gebelikte Kalsiyum Tüketiminin Önemi

Kalsiyumun vücutta çeşitli görevlerinin olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan, hamilelik döneminde kalsiyum tüketiminin, annede kemik erimesi hastalığını önlemek, bebekte de sağlıklı kemik ve diş gelişimi için gerekli olduğunu belirtiyor…

Gebelik döneminde yeterli kalsiyum alınmazsa bebeğin gelişimi için gereken kalsiyumun annenin kemiklerinden karşılanıyor. Bu durumun da annede kalsiyum eksikliğine ve ilerleyen yıllarda kemik erimesi (osteoporoz) oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. İşte bu nedenlerden dolayı hamilelik döneminde süt, peynir ve yoğurt tüketmek oldukça önem kazanıyor.

Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan, gebelik döneminde bir kadının günde 1000 miligram (1 gram) kalsiyum alması gerektiğini belirtiyor. Eğer kadın 18 yaş altında ise günlük kalsiyum ihtiyacı 1300 mg.

Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor

Araştırmalara göre, gebelik döneminde yeterli miktarda süt tüketimi preeklampsi riskinin 5 kat azalmasına yardımcı oluyor. Anne adayları ve bebekler için ciddi riskler taşıyan preeklampsi riskine karşı uzmanlar süt tüketiminin artırılmasını öneriyor.

Gebeler için oldukça riskli bir durum olarak kabul edilen ve toplumlara göre görülme sıklığı yüzde 2-10 arasında olan preeklampsi, böbrek, beyin, karaciğer gibi organlarda ciddi hasarlara neden olabileceği gibi, hem annenin hem de bebeğin ölümüne de neden olabiliyor.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Meraklısına: Erol Günaydın
Meraklısına: Erol Günaydın

Meraklısına: Erol Günaydın Hakkında Bilgiler... Tiyatro Sanatçımız Erol Günaydın bugün 79 yaşında hayata veda etti...

Kapat