İkna Teknikleri Nelerdir?

İkna Teknikleri Nelerdir?

İkna Teknikleri Nelerdir?

İkna, herhangi birinin düşünce, tutum ya da davranışlarını bilinçli olarak etkileme ve değiştirme girişimidir. Günlük hayatta çevremizdeki insanları ikna etmemiz gereken birçok durumla karşılaşabiliriz. İkna biraz yetenek biraz da teknik gerektirir. Bazı insanların ikna gücü doğal olarak yüksek olabilir ama siz de bazı temel teknikleri öğrenerek ikna yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. İşte işinize yarayacak birkaç ikna tekniği:

Ne istediğinize karar verin ve buna göre hareket edin. Ne istediğinizi bilirseniz karşınızdakini ikna etmek için gereken motivasyonunuz da yükselir. Karşınızdaki kişiye karşı samimi ve direk davranın. 

Kendinize güvenin ve yaptığınız şeyden de emin görünün. Araştırmalar özgüveni yüksek ve ürününe güven satıcıların özgüveni az olanlara göre çok daha ikna edici olduğunu gösteriyor.

Karşınızdaki kişinin sizin istediğiniz şekilde karar vermesi ya da hareket etmesi için vereceği kararın ona olan faydalarını öne çıkarın. Mesela bir ürün satıyorsanız, ürünün hangi ihtiyaçlarını karşılayacağını, fiyat avantajlarını vs. sıralayın. Karşınızdaki kendisinin de durumdan fayda sağlayacağını bilirse daha kolay ikna olur.

Birine bir şeyleri kabul ettirmeye çalışırken sıcakkanlı olmak her zaman işe yarar. Karşınızdakilerle iyi iletişim kurabilen bir insansanız bu özelliğinizi sonuna kadar kullanın. Onu güldürerek istediğiniz gibi karar vermenizi sağlayabilirsiniz. Espri yapmaktan kaçınmayın. 

Konuşma üslubunuza da çok dikkat edin. Sözcükleri doğru ve yerli yerinde kullanın. Argo kullanmayın. Tanımadığınız bir insanı ikna etmeye çalışıyorsanız, hitabınıza kesinlikle dikkat edin. 

Belirsizliğe yer vermeyin. Karşınızdaki verdiği kararın kendisini nasıl etkileyeceğine ilişkin her ayrıntıyı bilmek ister. Ayrıntıları da atlamayın.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Köpek ya da Kedi Tüyü Kiste Neden Olur mu?
Köpek ya da Kedi Tüyü Kiste Neden Olur mu?

Pek çok insan evcil hayvanların kendilerine ve çocuklarına zarar verebileceğini düşünür. Özellikle köpek ve kedi tüylerinin çocuklarda kiste neden olduğu...

Kapat