İranlı Firuze Hatun Kimdir?

İranlı Firuze Hatun Kimdir?

İranlı Firuze Hatun Kimdir?

İranlı Firuze Hatun (Osmanlı tarihinde Firuze Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman) Kimdir?

Gerçekte Firuze Sultan diye bir kişinin varlığına dair ansiklopedilerde bilgi bulunmamaktadır.

Acem topraklarında yaşayan bir hanedan ailesinin asil kızı Firuze’nin ailesinin üzerine çöken kara bulutlar onu, topraklarından ayırır. Yolu bu şekilde saraya düşen Firuze, haremin en dikkat çeken karakteri olmayı başarır.

Muhteşem Yüzyıl dizisine katılan Cansu Dere, dizide, eğitimli oluşu, şiire olan yatkınlığı, Farsça’ya olan hakimiyeti ile Sultan Süleyman’ın dikkatini çekecek olan İranlı Firuze karakterini canlandırıyor.

Firuze'nin Ensesinde ki Dövmenin Sırrı

Firuzenin boynundaki dövmenin ne anlama geldiğini öğrenmek için tarih kitaplarını karıştırmak gerekiyor. Bir kısım uzmanlar o dövmeyi Fars kültürünün bir parçası olarak görürken bazı uzmanlar ise Alevilik inancının temeline iniyor. Buradaki kasıt ise çok çok önceki tarihlere ait. 

Bakalım dizinin ilerleyen bölümlerinde senarist, İranlı gizemli kamufle olmuş prenses rolünü biçtiği Firuze karakteri nasıl bir anlama büründürecek. Osmanlı tarihinde özelikle de Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşanmamış bir olayın bu gizemli işaret ve garip bir figürle diziye yerleştirilmesi nasıl bir sonuca çıkacak.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Evli Bir Çiftin İlk Günkü Konuşmaları
Evli Bir Çiftin İlk Günkü Konuşmaları

Evliliklerin ilk günündeki diyaloglar, yıllar geçtikçe bakın ne hale geliyor...

Kapat