İş Adresim: Evim

İş Adresim: Evim

İş Adresim: Evim

Günümüz dünyasında birçok insan işini evden yapmayı tercih ediyor. Evinde kendine ait bir çalışma odasında, bilgisayar, telefon ve faks sayesinde trafikte saatlerce vakit kaybetmiyor, çocuklarına ve evine daha fazla vakit ayırıyor, daha huzurlu ve sıcak bir ortamda “ home office” adı altında yeni projeler hayata kazandırıyor. Tabii bunun içinde seçtiğiniz iş konusunda da şanslı olmanız gerekiyor…

Ekonomik krizden sonra pek çok insan ofis kirası, elektrik, vs gibi faturalara ekstra para ödemektense, evinde çalışmayı tercih ediyor. Peki ya evli ve bir de çocuklu iseniz neler oluyor? 

Özellikle Amerika’da son zamanlarda ortaya çıkan işini evden yapma modası bizim ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Kimi isteyerek, kimi istemeden ofis yerine, evden çalışmaya, proje üretmeye veya danışmanlık yapmaya başladı. Kitap çevirisi, web tasarım, yazarlık, mimarlık, danışmanlık gibi meslekler evden çalışmak için en uygun mesleklerin başında geliyor. Evden çalışmak size çok keyifli ve hayal gibi gözükse de onun da zor tarafları olduğunu unutmayın. Her sabah ne giyeceğim, gene mi herkese günaydın diyeceğim, asla katlanamadığım yağlı iş yemeklerini yiyeceğim vs gibi dertlerden kurtulduğunuzu düşünseniz bile ofiste, kalabalıkta çalışmanın, konsantre olmanız ve verimli çalışmanız açısından daha faydalı olduğunu unutmayın. Eğer bir de evde çocuğunuz varsa, işinizle ev işlerini ve anneliği gerçekten iyi ayırmanız gerekiyor. 

Neler yapabilirsiniz?

- Evden çalışmak, işinizin yanı sıra gün içinde kendinizi ev işlerine, yemek yapmaya, çocuğunuzun bakımına ve onunla vakit geçirmeye adamanız anlamına gelmiyor. Evde de kendinize belirli mesai saatleri koyabilir ve o saatlerin dışına hiç çıkmamaya gayret edebilirsiniz. Hatta gerekirse odanızı kilitleyebilirsiniz. 

- Kendinize gün içinde bir liste hazırlayın ve işinizle ilgili tüm yapmanız gerekenleri bu listeye ekleyin. Gün bitiminde neleri yapıp yapmadığınızı buradan kontrol edebilirsiniz. 

- İş telefonlarıyla, arkadaşlarınızdan gelen telefonları ayırt edebilmek için, kendinize 2 ayrı numara seçebilirsiniz. Arkadaşlarınıza verdiğiniz numarayı gün içinde telesekretere bağlayabilir ve çalışma saatlerinizin bölünmesine engel olabilirsiniz. 

- Odada çalışırken, ister istemez kulağınız, bebeğinizin ağlamasına, açalan kapıya veya telefona gidiyorsa, kulaklıkla müzik dinleyerek veya kulak pamuğu takarak çalışabilirsiniz. 

- Bazen evden çalışarak işte geçirdiğiniz zamandan daha çok masa başında kalabilir ve kendinizi işlere kaptırabilirsiniz. Başta bu durumdan şikayetçi olmasanız da, ilerde uykusuzluk ve baş ağrısı gibi problemlerle karşılaşabilir ve evde oturduğunuz her an, masa başına geçip, kendinizi çalışmak zorunda hissedebilirsiniz. Bu durumdan mümkün olduğunca kaçmaya gayret edin. Yoksa ilerde evden çalışmakta size zevk vermemeye başlayabilir ve ofise giderken yaşadığınız Pazartesi sendromlarını evde de yaşamaya başlayabilirsiniz.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
İş Arkadaşına Aşık Olmak Doğru mu?
İş Arkadaşına Aşık Olmak Doğru mu?

İş arkadaşınızla çıkmak maceracı ve heyecanlı görünse de, akılda tutmanız gereken noktalar var...

Kapat