İş Görüşmesinde Ciddi mi, Yoksa Rahat mı Davranmak Gerekir?

İş Görüşmesinde Ciddi mi, Yoksa Rahat mı Davranmak Gerekir?

İş Görüşmesinde Ciddi mi, Yoksa Rahat mı Davranmak Gerekir?

İş görüşmeleri birçok adayla birlikte yabancı biri tarafından değerlendirileceğiniz heyecanlı ve stresli görüşmelerdir. Bu görüşmelerde bazı insanlar çok açık ve rahat bir şekilde kendini ifade edebilirken bazıları daha heyecanlı ve panik haldedir…

Kendinizi kısa sürede tanıtmanız gereken bu görüşmelerde rahat bir tavır içinde mi yoksa ciddi ve mesafeli bir tavır içinde mi olmanız gerektiği konusunda kararsızlık yaşayabilirsiniz.

Öncelikle her ne kadar iş görüşmelerinde rahat olunması gerektiği belirtilse de bunun da ölçüsü olduğunu kesinlikle unutmayın. İlk olarak iş görüşmesini odaya girdiğiniz andan sonrası olarak düşünmeyin. 

Mülakata davet edildiğiniz telefon görüşmesinden, bekleme salonunda sıranızı beklediğiniz dakikalara kadar tüm süreç boyunca tutarlı ve ölçülü davranmalısınız. Yani sizi bekleten görevlilerle diyaloglarınızın da değerlendirmeler arasında yer aldığını göz ardı etmeyin. Bu nedenle şirket bünyesindeki herkese karşı fazla rahat olmamanızda fayda var. Bu elbette espri yapmayın ve asık suratlı olun demek değil. Ancak aşağılayıcı tonlarda yapılan hitaplar, aşırı fevri tavırlar ya da fazlaca sıklıkla yapılan espriler karşı tarafta antipatik bir etki yaratabilir. 

Görüşmede ya da öncesinde gerçekten yeri geldiğini düşündüğünüzde espri yapmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra elbette görüşmeye giderken giyeceğiniz kıyafetin fazla rahat olmasına da hiç gerek yok. Görüşme yapacağınız iş alanı ne olursa olsun işi ciddiye aldığınızı gösterecek kıyafet tercihleri yapın. 

İş görüşmesinde fazla rahat olmayın, ancak kesinlikle fazla ciddi ve soğuk da olmamaya özen gösterin. Bunu dengeleyebilmeniz için de bir takım ipuçlarına ihtiyacınız var. Önce kesinlikle kendinizi iyi tanıyın. Bu heyecanı azaltmanın ve daha rahat olabilmenin ilk kuralıdır. Kendinizi, yetkinliklerinizi, bir işten beklentilerinizi görüşmeden önce netleştirin ve bu şekilde görüşmeye başlayın. Çünkü böylece karşınıza çıkacak çapraz sorulara kendinizden emin ve rahat cevap verebilirsiniz. 

Son olarak iş görüşmesine gitmeden önce mutlaka şirket ve şirketin mülakat süreçleri hakkında bilgi sahibi olun. Şirketin çalışma alanlarını, ortaklık yapılarını, geçmişte yaptığı başarıları işleri önceden öğrenmeye çalışın. Böylece siz de görüşme yaptığınız şirket hakkında yorumda bulunabilir ve görüşmeyi lehinize çevirebilirsiniz.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay'dan Meyve Tüketimi Hakkında Bilgiler
Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’dan Meyve Tüketimi Hakkında Bilgiler

Bünyesindeki şeker nedeniyle karaciğer yağlanmasına neden olan meyvelerin bilinçli olarak tüketilmesi gerekiyor. Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, meyve tüketiminin bilinçli...

Kapat