İş Görüşmesine Giderken Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İş Görüşmesine Giderken Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İş Görüşmesine Giderken Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Eğitiminiz, yetenekleriniz ve tecrübeleriniz nasıl olursa olsun, iş görüşmesine giderken doğru kıyafeti seçmek işi almanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biridir…

İş görüşmesinde kıyafetlerinizle fazla klasik bir görüntü yaratmamalı, ancak çok spor bir kıyafetle de ciddiyetsiz görünmemelisiniz. Bunun yanı sıra iş görüşmesine giderken seçeceğiniz kıyafetlerin renklerine de dikkat etmelisiniz. Kıyafetinizin rengi karşı tarafın sizin hakkınızdaki düşüncelerini etkileyen bir ayrıntıdır.

İş görüşmesine giderken kıyafet seçiminde şunlara mutlaka dikkat etmelisiniz:

  • Kıyafet seçiminde iş görüşmesine gideceğiniz işin sektörü ve çalışma şekli önemlidir. Örneğin finans sektörüyseniz ve sektörünüzle ilgili bir iş görüşmesine gidiyorsanız resmi bir tarz seçmeniz gerekir. Sanatsal yaratıcılık gerektiren bir iş için görüşme yapacaksanız daha spor bir tarz tercin edebilirsiniz. Ancak giyiminiz kesinlikle ciddiyetsiz görünmenize neden olacak şekilde dağınık durmamasına özen göstermelisiniz.
  • İş görüşmelerinde kapalı ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ucu açık ayakkabı ve terlikler ya da çorapsız giyilmiş ayakkabılar hakkınızda olumsuz izlenim uyandırabilir.
  • Makyaj yaparken aşırıya kaçmak da olumsuz algı yaratan unsurlardan biridir.  Makyajınızı hafif ancak sizi bakımlı gösterecek biçimde yapmalısınız.
  • Erkekler takım elbiselerinin temiz ve ütülü görünmesine mutlaka dikkat etmeli. Bakımsız bir takım elbise, spor bir kıyafetten daha olumsuz izlenim yaratabilir.
  • İş görüşmesine giderken giyilecek kıyafetlerin dekoltesi de aşırıya kaçmamalı. Derin bir göğüs dekoltesi ya da fazla kısa bir etek hem karşı tarafta algı dağınıklığı yaratabilir hem de ciddiyetsiz görünmesine neden olabilir. Ayrıca çorapla giyilse bile ya da klasik bir kumaştan olsa da şort giymeyi kesinlikle düşünmeyin.
  • Fazla ses çıkaran ve göz alıcı takılar kullanmamaya özen gösterin. Böylece ilgi sadece sizin ve anlattıklarınızın üzerinde kalacaktır.
  • Hafif bir parfüm kokusu güzeldir ancak tüm odayı bastıracak derecede yoğun bir parfüm kullanmak zevksiz görünmenize neden olabilir.
  • Kıyafetinizin rengi de karşı tarafın algısında değişiklikler yaratabilir. Gri ve mavinin tonları ile siyah ve beyaz uyumu asil bir görüntü yaratabilir. Siyah pantolon ya da eteğin üzerine beyaz gömlek ve üzerine bordo ceket de güzel bir kombinasyon olabilir.
  • Beyaz, temiz ve özenli bir görüntü yarattığı için iş görüşmesinde en çok tercih edilmesi gereken renktir. Bunların yanı sıra gri ve mavinin tonları da yine tercih edebileceğiniz renkler arasındadır.
  • Unutmayın, ikinci görüşmeye çağrıldığınızda kesinlikle ilk görüşmede giydiklerinizden farklı kıyafetler seçin. Bol şans!

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Bir çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işini kaybetmesi sonrasında mağduriyetini giderebilmek için devlet tarafından kurulan sigorta fonuna İşsizlik Sigortası...

Kapat