İstiridye Nasıl Yenir?

İstiridye Nasıl Yenir?

İstiridye ılıman ve sıcak denizlerde yaşayan çift kabuklu bir tür yumuşakçadır. Genellikle bir noktaya yapışıp sabit kalarak yaşarlar ve yer değiştirmezler. İstiridyelerin zemine yapıştıkları alt kabukları üst kabuğa göre daha büyüktür…

İstiridye Batı mutfaklarında sık tüketilen bir deniz ürünüdür. Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da afrodizyak etkisi olduğu söylenir…

İstiridye fosfor yönünden çok zengin bir deniz ürünüdür. Bu açıdan faydalıdır ancak tek seferde çok miktarda tüketilmesi fosfor zehirlenmesine yol açabilir. 

İstiridye farklı mutfak kültürlerinde farklı şekillerde tüketilir. En yaygın çiğ olarak tüketilir. İstiridyeyi çiğ olarak tüketmek için şu adımları takip etmeniz gerekir.

  • İstiridyeleri iyice yıkayın. Ardından büyük kabuğu altta kalacak şekilde bir kesme tahtasının üzerine koyun. Avuç içinizle üzerine sağlamca bastırıp sivri kısmından dayanıklı bir bıçak sokarak kabuğunu açın. Bu sırada dikkatli olmalısınız çünkü kabuğu açması güçtür ve bıçakla zorlarken kendinizi yaralayabilirsiniz.
  • Kabuklarını açtıktan sonra küçük bir bıçak yardımıyla eti kabuklara tutunduğu noktalardan kesin. İstiridye kabuğunda servis edilir. Kabuklarını ayırdığınız birkaç istiridyeyi servis tabağına alın. Yanına birkaç dilim de limon ekleyin.
  • Sıra yemeye geldi. İstiridyenin üzerine bolca limon sıkın. Sonra etini kabuğundan ağzınıza kaydırın. Çiğnemeyin, diliniz ve damağınız arasında ezin ve yutun.

Çiğ yemeyi tercih etmiyorsanız istiridyeyi çeşitli şekillerde pişirebilirsiniz. Örneğin kabuğuyla ızgaraya koyup pişirirseniz lezzetli bir sonuç elde edebilirisiniz. Çiğ yiyemiyorsanız haşlamak da uygun bir çözüm olabilir. 


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Davasında Nafaka Alma Şartları Nelerdir?
Boşanma Davasında Nafaka Alma Şartları Nelerdir?

Türk Medeni Kanunu’na göre boşanma nedeniyle ekonomik olarak zor duruma düşecek eş, evlilik birliğinin bozulmasında kusuru yoksa geçimi için diğer...

Kapat