Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Bayanlarda bir hayli sık görülen ve oldukça endişe yaratan ve bizleri korkutan bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Konumuz bayanların uykularını kaçıran kahverengi akıntıların nedenleri ve tedavisi

Kahverengi Vajinal Akıntı Nedenleri Nedir?

Renginden dolayı bu adı alan kahverengi vajinal akıntı daha çok endometrial dokular ile ilgilidir. Diğer bir deyişle, adet döneminin sonu gelmesine rağmen halen adet görmemişseniz ve bu durum herhangi bir rahatsızlıktan veya hastalıktan kaynaklanıyorsa kahverengi renkte akıntı problemi yaşamanız çok normaldir.

Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir durum var; her kahverengi akıntı bir hastalık belirtisi değildir. Mesela genç kızların ilk adet görmeye başladıkları dönemlerde, ya da kadınların rahim duvarını kaplayan hücreler kendini yeniledikçe eski hücrelerin dışarı atılması nedeniyle kahverengi akıntı görmek çok normaldir.

Tabi bir de hastalıklardan dolayı oluşan kahverengi vajinal akıntı var. Bu duruma neden olan bazı hastalıklar şunlardır; rahim ağzı kanseri, yumurtalık ve rahim boyu iltihabı, bel soğukluğu, vajinal mantarlar ve vajinal siğiller

Kahverengi Vajinal Akıntı Her Zaman Ciddi Bir Hastalık Belirtisi midir?

Kahverengi vajinal akıntıların olması her zaman önemli bir hastalık veya rahatsızlığın habercisi değildir. Fakat sürekli şekilde devam eden kahverengi akıntınız varsa veya 2 adet döneminde ardı ardına kahverengi akıntıgörmüşseniz mutlaka doktora gidip muayene olmalısınız. Kişisel bazı nedenlerle sorununuzu doktora anlatmakta sıkılmayın çünkü gerçekten önemli bir rahatsızlığınız olabilir.

Kahverengi Akıntıların Tedavisi

Kahverengi vajinal akıntılara sebep olan şey sadece ölü ve yenilenmesi gereken rahim hücreleri ise, bunun için dengeli beslenme düzenli egzersiz ve bol su içme gibi basit tedbirler almak yeterli gelecektir.

Fakat kahverengi akıntının başka bir sağlık sorunundan kaynaklanması durumunda ise hastalığı tedavi etmek için ilaç tedavisi, cerrahi operasyon, diyet programları ve hatta kemoterapi gibi hastalığın niteliğine göre değişen nitelikte tedavi alternatifleri değerlendirilecektir. Teşhis için en etkili yöntemlerden birisi de pap smear testidir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Vajina Kaşıntısı Nedir?
Vajina Kaşıntısı Nedir?

Vajina kaşıntısına bitkisel çözüm, vajina kaşıntısına ne iyi gelir?

Kapat