- Bir Kadın Fenomeni | Kadınlara Dair Her Şey - http://birkadinfenomeni.com -

Meraklısına: Kristen Stewart

Posted By İmge On 16 Eylül 2010 @ 14:42 In Güzeller,Meraklısına,Ünlüler | 23 Comments

Meraklısına: Kristen Stewart

Adı – Soyadı: Kristen Stewart

Mesleği: Sinema Sanatçısı & Tv Oyuncusu

Doğum Yeri: Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Doğum Tarihi: 9 Nisan 1990

Kristen Stewart, 9 Nisan 1990′da Los Angeles(ABD)’da doğdu.

Amerikalı televizyon ve film aktisti. Panic Room, Catch That Kid, Speak, Zathura, The Messengers ve Twilight filmleri ile tanınmıştır.

Kristen Stewart, Los Angeles(Kaliforniya)’da çocukluk yıllarını geçirmiştir. Hala ailesiyle birlikter yaşayan ünlü sanatçının babası birzamanlar FOX’ta yapımcı olarak çalışıyordu.

Kristen Stewart, Panic Room‘da Jodie Foster’ın kızı rolü ile sinema dünyasına adım atmıştır. Sanat hayatınaysa, tv yapımlarıyla başlamıştır. Panic Room adlı filmdeki başarılı performansı Cold Creek Manor isimli diğer bir gerilim filminde rol alması için ona referans olmuştur, film her ne kadar gişelerde beklenen ilgiyi görmesede Stewart artık başarısı kanıtlanmış bir oyuncu olmayı başarmış olmuştur.

[2]

Kristen Stewart, Alacakaranlık(Twilight) filmindeki Bella Swan karakteriyle başarılarını taçlandırmıştır.

Kristen Stewart, Hollywood’un geçeceği en parlak yıldızları arasında gösterilmesi onun başarısının en büyük göstergesidir.

Kristen Stewart‘ın ses getiren başka bir filmi ise Speak‘tır.

Kristen Stewart’ın Rol Aldığı Yapımlar

 • Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti – Bölüm 2 (2012)  (Bella Swan)
 • On The Road (ı) (2011)  (Marylou)
 • Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti – Bölüm 1 (2011)  (Bella Swan)
 • Paani (2011)
 • The Runaways (2010)  (Joan Jett)
 • Welcome To The Rileys (2010)  (Mallory)
 • Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma (2010)  (Bella Swan)
 • K-11 (2010)
 • Sarı Mendil (2009)  (Martine)
 • Adventureland (2009)  (Emily Lewin)
 • Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay (2009)  (Bella Swan)
 • Jumper (2008)  (Sophie)
 • Tam Olarak Ne Oldu? (2008)  (Zoe – Ben\’in Kızı)
 • Alacakaranlık (2008)  (Bella Swan)
 • Into The Wild (2007)  (Tracy Tatro)
 • In the Land of Women (2007)  (Lucy Hardwicke)
 • Messengers (2007)  (Jess Solomon)
 • Cutlass (2007)  (Genç Robin)
 • The Cake Eaters (2007)  (Georgia Kaminski)
 • Fierce People (2005)
 • Zathura: Bir Uzay Macerası (2005)
 • Yakala Şu Kızı (2004)
 • Undertow (2004)
 • Konuş Benimle (2004)  (Melinda Sordino)
 • Kabus (2003)  (Kristen Tilson)
 • Panik Odası (2002)  (Sarah Altman)
 • The Safety Of Objects (2001)
 • 13. Yıl (1999)

Bella Swan Karakteri:

Isabella “Bella” Marie Swan (Daha sonra Bella Marie Cullen), Stephenie Meyer’in yazdığı Alacakaranlık roman serisindeki kurgusal başkahramandır. Alacakaranlık, Yeni Ay, Tutulma ve Şafak Vakti romanlarını içeren Alacakaranlık serisi başlıca Bella’nın bakış açısı ile anlatılır.

Alacakaranlık

Alacakaranlık’ da Edward, zihnini okuyamadığı ve kokusunun inanılmaz derecede çekici geldiği genç bir kız olan Bella Isabella Swan ile tanışır. Bella’ ya ilgisini engelleyebilmek için çok uğraşır fakat onu koruma içgüdüsüyle bir kazada hayatını kurtardıktan sonra hislerine yenik düşer ve sonunda aşık olur. Edward bir vampir olduğunu kabul eder ve 17 yaşında bir gencin vücuduna sahip olmasına rağmen aslında 20 Temmuz 1901 tarihinde doğduğunu anlatır. Üvey babası Carlisle Cullen, Edward’ı 1918 yılında İspanyol gribinden ölmesini engellemiş ve bir vampire dönüştürmüştür. Vampirler arasında alışılmamış bir erdem geliştiren Carlisle bunu Edward’a da öğretmiştir, insanları yemek olarak kabul eden görüşe karşı çıkmakta ve sadece hayvan kanı içerek normal insanlar arasındaki yaşamlarını sürdürmektedirler.

Fakat, Edward, Bella’yı sürekli kendisinden uzak durması konusunda uyarır ve kendisiyle birlikte olmaya devam etmesi halinde hayatını tehlikeye atıyor olduğunu söylemeye devam eder. Bella’nın aşkı ve hislerini dizginlemesi konusunda Edward’a duyduğu güven, avcı bir vampir olan James’in hedefi haline geldiğinde bile, bütün uyarıları göz ardı etmesine neden olur. Kendilerini “vejetaryen” vampirler olarak niteleyen (sadece hayvan kanıyla beslenmeye adanmış) Cullen ailesinden farklı olarak, James, insanları avlar ve Edward’ın Bella’ya karşı olan korumacı tavrı onu daha da kışkırtır ve artık Bella’nın kanını içene kadar da vazgeçmeyecektir. Ailesinin de yardımıyla, Edward, James’i etkisiz hale getirmeyi başarır fakat Bella’nın süreklilik arz edecek güvenliğinin sağlanması konusu halen sorun teşkil edecektir. Bellayı korumayaçalışı James’i daha da sinirlendirir ve Bella’nın küçükken gittiği bir bale salonunda Bella’yı yakalar ve kolundan bir ısırık almaya çalışır o sırada Edward gelir. Bella’yı kurtarmaya çalışır fakat geç kalmıştır. Edward tam James’i öldürürken Cullen ailesi gelir. Bu sırada Bella zehir nedeniyle can çekişmektedir. Carlisle Edward’a Bella’nın kanındaki zehri almasını söylemektedir.Edward başta her ne kadar karşı çıksada bunu yapmak zorunda kalmaktadır.Edward Bella’nın kanındakı zehri aldıktan sonra Bella’nın kanına doyamayıp Bella’nın çok fazla kan kaybetmesine neden olur. Daha sonra Edward ve Carlisle Bella’yı hastahaneye kaldırırlar. Bella iyileştikten sonra okul balosuna giderler. Orada Bella Edward ın kendisini vampir yapması için baskı yapar fakat Edward bunu kabul etmez. Ondan sonra diğer vampirlerle ilgili amansız mücadeleler başlar.

Yeni Ay

Yeni Ay’da, parmağını kestikten sonra Jasper’ın saldırısına maruz kalması üzerine Bella’ nın güvenliği konusunda Edward’ın duyduğu korkular yoğunlaşmaya başlar. Bella’yı korumak adına, artık onu sevmediğini ve ailesi ile birlikte taşınacaklarını söyler ve Bella’yı terkeder. Fakat, Bella’dan ayrı yaşamak Edward’a oldukça zor gelir ve sürdüreceği uzun ve anlamsız yaşamı düşünerek üzülür. Bella, Jacob’ ın arkadaşlarından gördüğü ve eğlence amaçlı uçurumdan atladığını gören Alice(kurtadamları göremediğinden Bella’ nın Jacob tarafından sudan çıkarıldığını göremez) bunu Rosalie’e söyler ve Rosalie de bunu Edward’ a söyleyince,Edward Bella’ nın evini arar ve telefona Jacop çıkar, Jacop Edward’ a Charlie’nin cenazede olduğunu(Bella’nın babası) söyler.Fakat Charlie Bella’nın değil, arkadaşı Harry’nin cenazesindedir.Edward bu sırada vicdan azabı çekmektedir. Edward bu vicdan azabıyla yaşayamayacağını düsünür ve bir grup İtalyan vampirden oluşan Volturi’den kendisini öldürmelerini ister. Bunu öğrenen Alice Bella’ya haber verir, birlikte İtalya’ya giderler ve Volturi’ nin kendisini öldürmesini sağlamak için günışığına çıkmak üzere olan Edward’ ı durdururlar. Bunu gören Volturi onları yanına çağırır. Volturi, Bella’nın Edward’ın vampir gücüne karşı bir bağışıklığı olduğunu öğrenir. Kendisi de dokunarak düşünceleri okuyabilmektedir. Bella üzerinde denediğinde bir şey olmaz. Kız arkadaşı Jane’in de bunu denemesini ister. Jane’in gücü ise bakarak nefes aldırmamaktır. Tam bunu deneyecekken Edward engellemeye kalkar. Jane ise gücünü Edward’da denemeye başlamıştır bile. Bunu gören Bella Jane’e durmasını söyler. Jane dener ve bişey olmaz. Volturi Bella’yı aralarına katmayı düşünür. Jane ise buna sinirlenmiştir. Edward tekrar onlara zarar vermeyi dener ve bu sefer bir başkası onu engeller. Edward’ı öldürmek üzereyken Bella dur onu değil beni öldür der.Bunun üzerine Volturi Bella’ya doğru yürür. Tam Bella’nın kanını emecekken bu kez Alice Volturi’yi durdurur ve Bella’nın da bir vampir olacağını, bunu zihninde gördüğünü söyler.Volturi bunu kabul eder ve onları yollar. Gitmeden önce Edward Bella’ya neden ayrıldığını anlatır ve özür diler. Bella kendisini tamamen affeder. Forks’a geri dönerler ve Edward hiç gitmemiş gibi yaşamlarına kaldıkları yerden devam ederler. Bir tek fark vardır, Bella Edward’ın yokluğunda güzel bir arkadaşlık ilişkisi kurduğu ve bir kurtadam olan Jacob Black ile bir bağ kurmuştur. Bella vampir olma konusunda Edward’ın ailesinin de desteğini alır. İlk başta bu duruma sinirlenen Edward, daha sonra kendisiyle evlenmeyi kabul etmesi şartıyla Bella’yı kendisinin vampire dönüştüreceği konusunda söz verir.

Tutulma

Bella’nın artık tamamen bir seçim yapması gerekiyordur. Jacob’a olan hislerinin aşk olduğunu anlamasıyla işler daha da karışır ve seçim daha da zorlaşmaktadır. Fakat Bella, Edward’a duyduğu aşkın daha tutkulu ve daha büyük olduğunu anlar ve Edward’ın evlilik teklifine hayır diyemez. Victoria ile savaşmak için Cullenlar ve kurt adamlar bir olmuş, Jasper’dan dövüş dersi almaktadır. Savaş günü gelince, Jacob Edward ve Bella’nın konuşmalarını duyar. Ve evleneceklerini öğrenir. Büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır fakat Bella’dan vazgeçememektedir. Ayrıca Victoria’nın yarattığı Newborn’lar Cullen ve kurt adamların işlerini zorlaştırır. Fakat yine de yenilirler. Aralarından Bree adlı bir kız onlara teslim olur. Bir Cullen olacakken Volturiler Bree’yi öldürür. Bella’nın vampir olmasını sık sık hatırlatırlar Cullen’lara. Jacob savaş bittiğinde hemen kurt şekline geri döner ve oradan kaçar. Uzun bir süre ortalıkta görünmez. Bella onu üzdüğü için o da üzülüyordur ama Edward’ı üzmek onun daha çok canının yakacağını bildiğinden ayakta kalmayı başarıyordur. Zaten Edward’sızlığın nasıl olduğunu da biliyordur. Ama yine de aralarındaki bağı koparmak istemiyor, sık sık Seth’e onu soruyordur, ve onların iletişim kurduğunu biliyordur…

Şafak Vakti

Bella ve Edward evlenmiştir. Balayının olacağı yer Bella için bir sürprizdir. Ve bu sürprizden çok sıkılmıştır. Kendini balayında olacaklar ile avutmaktadır. Balayının olacağı yere gelirler. Yani Esme Adasına. Bu ada Carlisle’nin Esme’ye hediyesidir. Bella hali olarak etkilenmiştir. Bella’nın ısrarı ve isteği üzerine Edward ile birlikte olurlar. Fakat Edward korkuyordur. Bir gün yine Bella uyanınca Edward’ın sinirli yüzünü görür. Etrafına ve kendine baktığında her yerin kuş tüğü olduğunu görür. Edward Bella’yı ısıracaktı fakat yastıkları ısırmıştı. Ve Bella’nın her yerinde morluklar vardır. Bella ne kadar mutlu olduğunu Edward’a inandırmak istese de Edward inanmıyordur çünkü kendine çok kızgındır. Bir daha Bella ile birlikte olmamak için onu çok oyalıyordur. Fakat Bella yenik düşmemiştir. Alice’nin onun için hazırladığı kışkırtıcı gecelikleri denemeye karar verir ve sonunda başarılı olur. Ama bu sefer yine bir sorun vardır. Yatağın karyolası kırılmıştır. Edward o kadar sinirli değildir çünkü olan Karyolaya olmuştur ve bu sefer daha kontrollüdür. Bir kaç gün sonra Edward avlanmaya gitmiştir. Bella çok sıcak olduğundan ve Edward’ın soğuk bedeni olmadan çok terliyordur. Kendine yemek yapar. Biraz yedikten sonra tadı çok kötü gelmeye başlar. Yemeği çöpe atar. Ama kendini çok kötü hissetmektedir. Artık Bella tam yarım gün uyuyor, kabuslar görmeye başlıyor, hep ağlıyor ve hep kusuyordur. Ve sonunda reglinin gününün geçtiğini anlar. Aynanın başına geçer ve karnındaki şişliğe bakar. O sırada içinde bir şey hareket eder. Ağlamaya başlar. Hamile olduğundan emindir. Edward yerde oturmuş Bella’yı izliyordur. Telefonu çalıyordur. Bella telefonu açar. Arayan Alice’dir. Birşeyler gördüğünü söyler. Ne gördüğünü söylemez ama. Sonra telefonu Carlisle’a verir. Carlisle Bella’nın hamile olduğunu düşünüyordur. Bu yüzden balayı yarıda biter ve geri dönerler. Bella’nın içindeki bir yarı vampir-yarı insandır. Bu yüzden Bella’yı her geçen gün daha kötü yapıyor ve öldürüyordur. Edward ve Jacob onu içinden çıkartmasını söylüyordur. Ama Bella onu doğurmaya kararlıdır. Sonra Edward, bebeğin düşüncelerini okumaya başlar. Bebek Bella’yı çok seviyordur. Bu yüzden Edward’da onu sevmeye başlar. Bella çoktan bebeğine isim koymuştur. Kız olursa Renesmee, erkek olursa Edward Jacob. Renesmee Renée ve Esme’nin birleşimi, Edward ve Jacob ise eşinin ve yakın arkadaşının isminin birleşimidir. Fakat Bella ne kadar kız ismine de kadar verse de, erkek olmasını istiyordur.Bebeğin bir de göbek adı vardır. Carlie; Calisle ve Charlie’nin birleşimidir.Ama bir kız bebeği olur ve adını Renesmee koyar. Gün gelir ve Renesmee Bella’nın kaburgalarını kırarak dışarı çıkar. Edward hemen Bella’nın kalbine zehri endekje eder. Bella vampir olur. Volturi Renesmee’yi duyunca hemen oraya gelirler. Cullen’lar yine kurt adamlar ile birlikte olmuştur. Bunun sebebi Jacob’un Renesmee’ye mühürlenmesidir. Ayrıca Cullen’lar tüm vampir dostlarını çağırırlar. Elaizer’ın gücü vampirlerin özel güçlerini görmektir ve Bella’nın özel gücünü görür. Bella’nın özel gücü kalkandır. Ayrıca Renesmee’ninde özel gücü vardır. İstediği şeyleri karşısındakine dokunarak gösteriyordur. Bella Volturiler gelmeden önce gücüü geliştirir. Volturiler geldiğinde kalkanı sayesinde onları korur. Volturiler de Renesmee’nin zararsız olduğunu görünce ve Bella’dan korktukları için geri çekilirler…

[3]
0
[4]
[3]

Article printed from Bir Kadın Fenomeni | Kadınlara Dair Her Şey: http://birkadinfenomeni.com

URL to article: http://birkadinfenomeni.com/meraklisina-kristen-stewart.html

URLs in this post:

[1] Image: http://birkadinfenomeni.com/wp-content/uploads/2010/09/Kristen-Stewart.jpg

[2] Image: http://birkadinfenomeni.com/wp-content/uploads/2010/09/Kristen-Stewart1.jpg

[3]

: http://twitter.com/share

[4]

0
: http://delicious.com/save

[5]

Share on Tumblr: http://pinterest.com/pin/create/button/?url=http%3A%2F%2Fbirkadinfenomeni.com%2Fmeraklisina-kristen-stewart.html&description=Merakl%C4%B1s%C4%B1na%3A%20Kristen%20Stewart&media=

Copyright © 2009 Bir Kadın Fenomeni. Tüm Hakları Saklıdır.