Meraklısına: Nurbanu Sultan


Nurbanu Sultan Kimdir?

Afife Nûr-Banû Sultan Hakkında Bilgiler

Doğum Olivia / Cecilia Venier-Baffo / Rachel Nassi
1525
Páros, Kiklad Takım Adaları,Venedik Cumhuriyeti
Ölüm 7 Aralık 1583
İstanbulOsmanlı Devleti
Yattığı yer II. Selim Türbesi, Ayasofya Camiiİstanbul
Diğer adı Afife
Din Musevi daha sonra Islam
Ebeveyn(ler) Páros adası Venedikli Lordlarından Nicolò Venier ileViolante Baffo
Eşi Sultan II. Selim
Çocukları III. Murad
Esmehan Sultan
Fatma Sultan

Olivia Venier-Baffo veya Rachel Nassi’de 1525 yılında doğmuştur.  6 Aralık 1583 yılında vefat etmiştir.

Osmanlı Padişahı II. Selim‘in hasekisi ve Sultan III. Murat‘ın annesidir. Haseki Hürrem Sultan‘ın gelinidir.Osmanlı kaynaklarına göre kökeni Yahudi olup ismi Rachel‘ken, İtalyan kaynaklarında bu Kiklad Takım Adaları‘na ait Páros adası Lordlarından Nicolò Venier ileViolante Baffo ’nun kızı Olivia olarak geçer.

Nurbanu Sultan Kimdir?

Nurbanu Sultan’ın Hayatı

1525 yılında, o devirde Venedik Cumhuriyeti‘nin toprağı olan Ege Denizi‘ndeki Páros adasında, Nicolo Venier ile Violante Baffo’nun kızı olarak dünyaya geldi. Osmanlı kaynaklarına göreyse Yasef Nassi’nin kızıdır. Bu adam Osmanlı’ya faizi getiren ilk kişidir. Kanuni Sultan Süleyman‘ın eşi Haseki Hürrem Sultan tarafından saraya alınarak eğitime yollandı. Daha sonraki yıllarda kendisine Hürrem Sultan tarafından Nurbanu yani “ışık saçan kraliçe” adı verilerek II. Selim ile evlendirildi. İlk adı Afife ise “namuslu” anlamına gelmektedir.

Hürrem Sultan‘ın oğlu Selim tüm kardeşlerinin ölümüyle önce Kanuni Sultan Süleyman‘nın varisi, daha sonra da 29 Eylül 1566 tarihinde Kanuni‘nin vefat etmesi üzerine Osmanlı Padişahı oldu. Selim‘in 21 Aralık 1574 tarihinde ölümü üzerine ise, Nûr-Banû Sultan’ın oğlu Murat‘ın Osmanlı tahtına çıkmasıyle, Nûr-Banû Sultan da Valide-i Atik Sultan unvanını aldı. “Atik” eski valide anlamına gelmektedir ve ilk ve en büyük valideyi kasteder. Bazı tarihçilere göre ilk “Valide Sultan” ünvanını alan kişidir. Bundan dolayı “atik” ünvanını aldığı düşünülür.

Nurbanu Sultan’ın Çocukları

  • III. Murad
  • Esmehan Sultan
  • Şah Sultan
  • Fatma Sultan

Nurbanu Sultan’ın Yaptığı Hayır Kurumları

Nurbanu Sultan Kimdir?

Afife Nûr-Banû Sultan Valide Sultanlığı döneminde İstanbul’un Üsküdar semtinde külliye, cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darülkurra ve darüşşifa’dan oluşan Nûrbanû Sultan Valide-î Atik Camii ve Külliyesi’ni Mimar Sinan’a yaptırdı. Bu eserin 1583 tarihinde tamamlanmasının hemen ardından 7 Aralık 1583 tarihinde oğlu III. Murat’ın saltanatı döneminde vefât etti. Ayasofya Camii’nde bulunan II. Selim Türbesi’ne defnedildi.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Denise Capezza Kimdir?
Meraklısına: Denise Capezza

Denise Capezza Kimdir?

Kapat