ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ

Hayat; insanın en çok kendini aramakla meşgul olduğu bir serüvendir. Kim olduğunu, nereden geldiğini, olayların nasıl geliştiği sorgular ve bulduğu cevaplar sonucunda kendimize bir kişilik ve kimlik belirleriz. İşte belirlenen bu kimlik özgüven ile doğrudan ilişkilidir. Bir insan, kim olduğunu biliyor ve kendini bütün parçalarıyla içselleştirip, güçlü olduğu konularda adımlar atıyorsa, kendine olan güveni artacaktır. Peki özgüven gelişimini nasıl sağlayabiliriz ? Özgüven geliştirme teknikleri hakkında bilgilere kısaca değinelim :

  1. Kendi değerlendirmenizi yapın : Kendi iç muhasebenizi yaparken, hiçbir etki altında kalmadan, tamamen objektif bir tutum içerisinde olun. Kendiniz hakkındaki soruların cevaplarını siz bilebilirsiniz.
  2. Kendinizi sevin : Başkaları için bol bol harcadığınız sevgiyi, neden kendinizden esirgeyesiniz. İlk önce kendinizi sevmelisiniz. Sizi siz yapan fiziksel yanlarınızı, düşüncelerinizi, sesinizi, kısaca size ait olan her şeyi.
  3. Olumsuzlukları kafanızdan atın : Bir sınavdaki başarısızlığınız, geçmişte kalmış bir acınız, unutamadıklarınız ve hüsranlarınız. Artık bunlarla kaybedecek zamanınız yok. Bunlar tatlı birer deneyimdi ve geçmişte kaldı. Artık önüne bakan, kendiyle iletişimini tamamlamış birisiniz.
  4. Hedefinize odaklanın : Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin.İleriye yönelik hedefleriniz olması doğal, bu hayal gücünüzü zinde tutar. Ama öncelikle gerçekçi, kısa vadeli hedefler belirlemeniz, ve ne kadar istediğinizi kendinize göstermeniz özgüveninizi artı yönde etkiler.
  5. Gözlem yeteneğinizi arttırın : Etrafınızda ne olup bittiğinin farkında olun. Bir insan bir şeyi başarıyorken bunu nasıl yaptığını anlamaya çalışın. Sorunlara değil, çözümlere odaklı olmanız, sizi de diğerleri gibi başarabilenler sınıfına dahil edecektir.
  6. Enerjisi yüksek, sağlıklı bir bedene sahip olun : Sadece fiziksel değil, ruhsal olarak ta zinde ve sağlıklı bir bedene ihtiyaç duyarız. Spor yaptığınız anda salgılayacağınız bazı hormonları, vücudunuzdaki mutluluk seviyesini artıracaktır. Böylece kendinizi daha zinde ve dinç hissedeceksiniz.
  7. İletişim yeteneğinize önem verin : İnsanlarla iletişim kurabilmemiz çok önemlidir. Bunu çekinmeden yapabilmenizin en önemli yolu, kim olduğunuzu ve hangi konularda iyi olduğunuzu bilmenizdir.
  8. Hayatınızı siz yönlendirin : İstediğiniz bir şeyin üstünü, başka bir duygu ile örtmeye çalışmayın. Sevgiye mi ihtiyacınız var, ona yönelin. Başarıya mı açsınız, o zaman o yöne kanalize olun. Sizin ne istediğinizi en iyi siz biliyorsunuz.

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Garnier Saf ve Temiz Neem Arındıcı Temizleme Jeli
Garnier Saf ve Temiz Neem Arındıcı Temizleme Jeli

Garnier Hindistan'da asırlardır kadınlar tarafından bilinen ve kullanılan Neem yaprağı ve Çay Ağacı özlerini birleştirip bize yeni bir temizleyici sunmuş....

Kapat