Pandora ve Pandora’nın Kutusu Hakkında Bilgi – Mitolojide Pandora

Pandora ve Pandora'nın Kutusu Hakkında Bilgi - Mitolojide Pandora

Pandora ve Pandora’nın Kutusu Hakkında Bilgi – Mitolojide Pandora

Yunan mitolojisine göre yeryüzünde yaşamış olan ilk kadının adıdır. Aynı zamanda yeryüzüne bütün kötülüklerin yayılmasına onun yol açtığına inanılırdı…

Pandora’nın yeryüzüne çıkışı mitolojide şöyle anlatılır: “Zeus, Prometheos’un ateşi tanrılardan çalarak insanlara hediye etmesine çok kızmıştı ve insanlardan öç almak istiyordu. Bir gün ateş tanrısı Hephaistas’a bir emir vererek toprakla sudan canlıbir varlık yaratmasını istedi. Bu canlı varlık hem bütün erkeklerin arzu edeceği hem de onlara çok büyük kötülükleri dokunacak olanı olacaktı. Bu emir üzerine Hephaistas yeryüzünde “kadın” adı verilen canlı varlığı yarattı. Bu varlığa Athena bilgi kazandırdı, Aphrodites güzellik verdi, Hermes kurnazlığı hediye etti. Zarafet tanrıçaları da onu giydirdiler ve süslediler. Zeus bu yeni varlığa “bütün hediyeler” anlamına “Pandora” adını verdi.

Pandora, güzelliğiyle cazibesiyle Prometheos’unkardeşi Epimetheos’a sunuldu. Epimetheos da ağabeysinin bütün uyarmalarına rağmen bu isteğine kapıldı. Pandora’yı evine götürdü.

Pandora’nın Kutusu Nedir?

Pandora, Epimetheos’un evine giderken yanında bir de kutu bulunuyordu ki bu “Pandora’nın Kutusu” diye birçok hikayelere, edebiyat eserlerine geçmiştir. Tanrılar kutuyu açmamasını Pandora’ya sıkı sıkıya tembih etmişlerdi ama Pandora, kutunun içinde ne olduğunu çok merak ediyordu. Bu merakını bir türlü yenemedi ve bir gün kutunun kapağını açıverdi. Kapak açılır açılmaz, kutunun içinden, birer yılan şekline girmiş olan bütün kötülükler, günahlar, dertler, hastalıklar teker teker yeryüzüne yayıldılar.

Yalnız, kutunun içinden en son bir kuş çıktı. Bu “Umut” kuşu idi. Böylece, Pandora’nın — yani kadınların— merakı ve meraklarına yenik düşmeleri yüzünden insanların başına türlü belalar musallat olurken öte yandan Umut da onları avutmaya çalışacaktı.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Besmele Anlamı - Besmele Nasıl Çekilir?
Besmele Anlamı – Besmele Nasıl Çekilir?

Besmele ne demektir? Besmele nasıl çekilir? Besmele anlamı ne demektir? Besmele hakkında bilgi...

Kapat