Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Güzel bir görünüme sahip olmak kadar güzel kokuya sahip olmakta önemlidir. Güzel bir kokuya sahip olmayı sağlayan parfüm seçiminin nasıl  yapılması gerektiği hakkında önemli bilgileri sizler için yaptığım araştırmadan okuyacaksınız…

1- Bütçenizi Belirleyin

Parfümler çok ucuz kolonyolardan, süper pahalı tasarımcı ürünlerine kadar pek çok bütçeye göre değişen bir yelpazededir. Seçenekleri azaltmak için önceden parfüme verilebilecek limitin belirlenmesi gerekir. Parfüm için bütçe oluştururken sadece o defaki alım için değil, takip eden alımlar için de ekonomik durumunuzu düşünmeniz fayda sağlayacak, alamayacağınız fiyattaki ürünlerle zaman kaybetmenizi önleyecektir.

2- İstediğiniz ve Size Giden Kokuyu Tanıyın

Parfümü almadan önce onu nerede kullanacağınızı bilmelisiniz. Özel günlerde mi kullanacaksınız, işe ya da okula giderken mi? Gündüzleri ve devamlı kullanılacak parfümlerin hafif ve taze kokulardan seçilmesi gerekirken, özel amanlar için kullanılanların vücütta daha ağır etki yapan kokulardan seçilmesi gerekir. Parfümün kullanılacağı sezon, mevsim de önem taşımaktadır. Çok nemli ortamlarda odunsu ve misk kokulu parfümler sürülmemeli, çok kalabalık ortamlara girip çıkanların güçlü kokular seçmemesi tercih edilir. Narenciye, deniz esintileri ve bitki kokuları tazelik verir ve gençleştirir. Özel bir buluşma içinse baharat ve aromatik kokular kullanılabilir. Bu nedenle parfümün nerede, ne zaman kullanılacağı kararlaştırıldıktan sonra alışverişe geçilmelidir.

3- Dikkatle inceleyin

Bütçe ve parfümü kullanacağınız yer/zamanı belirledikten sonra seçim yapıalcak parfüm sayısı oldukça azalmış olacak. En önemli aşama ise inceleme aşaması. İnsan burnu birbiri ardına ancak 20 kokuyu algılayabilir. Bu nedenle inceşeme işleminde çok fazla sayıda koku kullanmamalısınız. Sayı 20′den fazla ise kokular iki ayrı gruba bölünerek iki ayrı zamanda incelenebilir. Parfümleri ilk olarak bir kağıda sıkarak koklayın ve kendi kokunuz olmadan salt kokularını ayırt edin. Burada ayırdığınız kokuları kendi vücudunuzda deneyin. Sıktıktan 5-10 dakika sonra koklarsanız daha uygun olacaktır. Çünkü parfüm siin cildinizin salgıları ile tamamen farklı bir koku haline gelebilir. Parfüm satıcısının kendi bileğini sıktığı kokuyu koklamayı reddedin, çünkü kokular herkeste farklı kokmaktadır. Birbiri ardına deneme yapmayın ve ara vererek en ideal kokuyu bulun.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Göz Şişkinliği Nasıl Giderilir?
Göz Şişkinliği Nasıl Giderilir?

Göz çevresinde en çok oluşan sorunlardan birisi şişkinliktir. Uykusuzluk, stres ve beslenmeye bağlı bozuklukların sebep olduğu göz çevresi şişkinliğini pratik...

Kapat