Patlıcan Pilavı

Patlıcan Pilavı

Patlıcanlı Pilav Tarifleri Malzemeleri:

350 gram kemikli koyun eti,

2 patlıcan,

7 kaşık sıvı yağ,

2 soğan,

1 domates,

4 kaşık margarin,

3 buçuk bardak su,

3 bardak pirinç,

Tuz, karabiber.

Patlıcanlı Pilav Yemek Tarifi Yapılışı:

İlk olarak koyun etini altı parçaya ayıralım. Kısık ateşte bulunan bir tencereye alıp 40 dakika kendi suyunda pişirelim. Çok az miktarda tuz serpelim ve iyice pişirelim.

Patlıcanları alacalı bir şekilde soyalım ve ufak küp şeklinde doğrayalım. Yağ kızdıralım ve bu yağda patlıcanları kızartalım. Soğanları soyalım, yıkadıktan sonra yemeklik olarak ince bir şekilde doğrayalım.

Margarinle birlikte soğanları boş bir tencereye alalım. Kısık ateşte ara sıra 5 dakika kavuralım. Domatesleri yıkayalım ve rendeledikten sonra soğanların üstüne dökelim. Tuz, karabiber ve su katalım. Kaynamasını sağlayalım.

Etleri geniş bir tencerenin ortasına dökelim. Patlıcanları kenarlarına dizelim. Pirinçleri yıkayıp süzdükten sonra patlıcanların üstlerine alalım. Kaynayan suyu da pirinçlerin üstüne dökelim.

Bir süre orta ateşte pişirdikten sonra altını kısalım ve 20 dakika kadar pişirip suyunu çekmesini sağlayalım. Piştikten sonra 20 dakika demlendirelim. Ters çevirelim, servis tabağına aldıktan sonra servis edelim.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Tavuklu Şehriye Pilavı

Resimli Tavuklu Şehriye Pilavı Tarifi...

Kapat