Pilav Nasıl Pişirilir?

Pilav Nasıl Pişirilir?

Pilav Nasıl Pişirilir?

Pilav, Türk mutfağının en önemli yemeklerinden biri. Yeni işe girecek aşçılara pilav pişirterek ustalıklarını sınamak esnaf lokantalarının hala yaptıkları bir uygulama…

Pilav basit gözüken ama pek çok püf noktası bulunan bir yemek. İşte lezzetli bir pilav pişirmek için adım adım yapmanız gerekenler.

  • İyi pişirilmiş bir pilav tane tane olmalı, asla lapa olmamalıdır. Mutlaka tereyağıyla yapılmalı, tercihen gerçek et suyu kullanılmalıdır.
  • Seçtiğiniz pirinç kaliteli olmalıdır. Baldo cinsi Türk ağız tadına en uygun pirinçlerden biridir. İyi pilav yapmak istiyorsanız kırık pirinç ya da karışık cins pirinç kullanmayın.
  • Pilav yapmadan en az bir saat önce pirinci sıcak ve tuzlu su ile ıslatmalısınız. Daha sonra pirinci akan su altında iyice yıkamalısınız. Bu sayede pirincin nişastası gidecek ve tane tane olacaktır.
  • Islatılmış ve yıkanmış pirincinizi iyice süzmeniz gerek. Süzgeçte en az on dakika pirincin süzülmesini bekleyin.
  • Tencerede tereyağını eritin. Tereyağ kızsın ama yanmasın. Eriyen tereyağının üzerine süzülmüş pirincinizi koyun ve pirinci kavurun. Pirincin kavrulduğunu tanelerin şeffaflaşmasından anlayabilirsiniz. Tüm taneler şeffaf hale geldikten sonra su ya da et suyunu dökün.
  • Et suyu kullanmak idealidir ama yoksa sade su da kullanabilirsiniz. Tabii ki su ya da et suyunuz kaynamış olmalı.
  • Pilav yaparken su-pirinç ölçüsü çok önemlidir. Pirincin cinsine göre bu ölçü değişmekle beraber ideali bir bardak pirince, bir buçuk bardak sıcak su koymaktır. Tuzunu da ağız tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.
  • Suyu koyduktan sonra tencerenin ağzını kapatın. Üç dakika yüksek ateşte pişirip, altını kısın. Pilavın üstü göz göz olunca pilavınız pişmiş demektir. Pişerken pilavınızı karıştırmayın.
  • Pilavı demlendirmek tadını artıracaktır. Tencerenin üstüne havlu örtüp kapağını kapatın. En az yarım saat dinlendirirseniz pilavınız daha da lezzetli olacaktır.

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklar Neden Tırnak Yer?
Çocuklar Neden Tırnak Yer?

Çocukların tırnaklarını yemesi, alınan türlü önlemler ve yapılan telkinlere rağmen çoğunlukla devam eden ve anne babaları endişelendiren bir sorundur...

Kapat