Pusula İle İlgili Problemler

Sapma

Pusulayı yönlendirirken, pusulanın, iğnesini etkileyecek metal eşyalardan uzak olmasını sağlayın (Kazma, saat, konserve kutusu vb.). Demir köprü üzerinde bu işi yapmak da kötü bir seçimdir. Ayrıca metal ağırlıklı kayalar da pusula iğnesini etkiler.

Kabarcıklar

Sıvı dolgulu pusulalarda hava kabarcıkları oluşabilir. Bu olay genelde hava basıncının düşmesi sebebi ile 1000 m üstünde görülür. Soğuk havalarda bu oluşum daha alçak yükseltilerde olabilir.

Bu kabarcıklar normal havada ve alçak yükseltilerde kendiliğinden yok olur.

Ters Kutuplanma

Pusula iğnesi manyetik alandan veya mıknatıslanmış bir malzemeyle temastan dolayı bozulabilir. İğnenin kutuplan belli ölçüde bozulursa, iğne yavaş hareket eder ve sabitlenmesi uzun sürer. Eğer tam bozulursa iğnenin güney ucu Kuzey`i gösterir.

Ters kutuplanmadan kurtulmak için, kuvvetli bir mıknatısın güney tarafı ile iğnenin kuzey ucuna anlık bir darbe vurmak gerekir. Daha sonra pusulanızı, doğru gösterdiğinden emin olduğunuz bir pusula ile karşılaştırarak, yaptığınız işlemin yeterli olup olmadığını kontrol etmelisiniz.


1 Yorum

  • Erdem
    09 Şubat 2016 | Permalink |

    Pusulam ters kutuplanmıştı ve güney ucu kuzeyi gösteriyordu. Söylediğiniz şeyi yaptım ve düzeldi. Çok teşekkürler.

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığının deride kalıcı hasar bırakma ihtimali olduğundan yanık olmuşmadan önce önlem almak en doğrusudur. Fakat güneş yanığı meydana gelmişse...

Kapat