Pusulalar

Bu Fotoğraf Bolu - Kıbrıscık / Köroğlu Zirve Tırmanışında 28.03.2010 Tarihinde Çekilmiştir.

Pusula ibreleri manyetik kuzey ve manyetik güneyi, dünyanın doğal manyetik alanının kutuplarını gösterir. Dünyanın içinde dik duran dev bir mıknatıs olduğunu varsayarsak, kutuplar mıknatısın iki ucunda, manyetik akımın çıktığı yerde bulunur. Birçok farklı pusula çeşidi vardır. Yürüyüşçüler her ihtimale karşı yanlarında her zaman basit bir pusula bulundurmalıdır. Ancak temel yön bulma ve mevki belirleme için gönyeli (Silva Pusulası gibi) pusulalar kullanılmalıdır. İçlerine yerleştirilmiş prizmaların yardımıyla kerteriz okumaya yarayan prizmatik pusulalar sağlamdır ve kesin sonuç verir. Bazılarında prizmaların yerine aynalar da vardır. Ancak bu pusulalar oldukça pahalıdır. Basit bir gönyeli pusula navigasyonu doğru yapmanızı sağlarken karmaşık hesaplar gerektirmediğinden hata payını da azaltacaktır.

Silva pusulanın çok geniş bir üretim yelpazesi vardır, bu yüzden pusula alırken şu özelliklere mutlaka dikkat etmek gerekir;

  • Kareleme yönteminde rahat çalışmak ve mesafe bulmayı kolaylaştırmak için roamer olmalıdır.
  • Mat veya şeffaf pusula yuvasının yerleştirildiği bir tabanı olmalıdır. Haritadaki çizgileri görebilmek için de şeffaf olanı tercih edilir.
  • Pusula yuvasında, üstte veya kenarda mutlaka açı kadranı olmalıdır. Üstte olanı tercih edilir.

Serhat


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Mercimek, Mercimeğin Faydaları – Yararları

MERCİMEK, MERCİMEĞİN FAYDALARI, MERCİMEĞİN YARARLARI, MERCİMEĞİN ZARARLARI VE MERCİMEĞİN KULLANIMI

Kapat