Rüyalar Hakkında Bilgiler

Rüyalar Hakkında Bilgiler

Rüyalar Hakkında Bilgiler

Yaklaşık olarak hayatımızın üçte birini uykuda geçirmekteyiz. Bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir…

Uyku, günlük çalışmalardan yorgun düşen insan bedeninin ve sinirlerinin dinlenme zamanıdır. Uyku sırasında kişinin bilinç bilinç altında düşüncelerin, özlemlerin ya da isteklerin bir film şeridi gibi göz önünden geçtiği varsayılır. İşte bizler bu olguya “rüya” adını veriyoruz.

Sözlük ve ansiklopedilerde, genellikle “bilinç altına attığımız şeylerin uyku anında yansımasıdır” diye tanımlanıyor. Rüya sözcüğünün Türkçe karşılığı ise “düş”tür. Ancak bu karşılık rüya kavramını tam olarak açıklamıyor. İşte yine bu nedenle rüya sözcüğünü daha iyi anlayabilmek için, düşlerimize başvurabiliriz. Sözcüklerde anlatamadığımız açıklamayı, burada bulabiliriz.

Ruhbilimciler, genellikle herkesin rüya gördüğünü ileri sürerler; ancak uyku sırasında gördüklerini, daha sonra hatırlamayan ya da bölük pörçük hatırlanan rüyalar görebiliriz. Bunun nedenini pek açıklayamasak bile, günün stresine, metabolizmanın uyumuna, bedenin bioritmine, uykunun düzenine vb. benzer nedenlere bağlayabiliriz. (Yine de şunu açıklamakta fayda görüyoruz, “rüya” kavramı üzerine kesin şeyler söyleyebilecek kadar kendimizi yeterli bulmuyoruz.)

Bazı soyut kavramların açıklamaları bilimsel bir zemine oturtularak ifade edilebilindiği halde, rüya kavramını bu şekilde açıklamak pek mümkün görünmüyor. Ancak; bunu bilimsel verilerle değilde, dinsel yönden açıklanabildiği de bir başka soyut gerçektir.

Bu açıklamaya göre ruh bedenden ayrıldığı zaman, yaşanan olayların tümüne rüya diyebiliriz. İnsanoğlu uykudayken, ruh ait olduğu bedenden ayrılarak zaman ve mekan tanımadan sınırsız bir gezinti yapar. İşte bu gezinti esnasında kendi dışındaki zaman, mekan ve açıklayamadığımız sistemlerde, ruhlar, cin, peri, şeytan vb. şeylerle ilişkiye girer. Bu ilişkiler sırasında yaşananlar gördüğümüz rüyaları oluşturur.

Dinsel inanç ve açıklamalara göre, üç çeşit rüya olduğuna karar verebiliriz. Bunlar:

1- Rahmani (doğru) Rüyalar
2- Şeytani (kötü) Rüyalar
3- Günlük yaşamdan etkilendiğimiz olaylar, bilinç altına yerleşmiş daha sonra uyku halindeyken beliren olaylar ya da hastalık nedeni ile görülen rüyalar.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
2013 Kasım Ayı Nuray Sayarı Burç Yorumları
2013 Kasım Ayı Nuray Sayarı Burç Yorumları

2013 Kasım Ayı Burç Yorumları – Nuray Sayarı Burç Yorumları – Nuray Sayarı 2013 Kasım Ayı Burç Yorumları – Aylık...

Kapat