Sağlıklı Cilde Sahip Olmak İçin

Sağlıklı Cilde Sahip Olmak İçin

Dengeli beslenmenin, cilt sağlığı ve güzelliği üzerinde önemli etkisinin olduğunu belirten uzmanlar bazı organik maddelerin eksiliğinin cilt üzerinde bir takım sorunlar yarattığını belirtti. Yapılan araştırmalarla cilt üzerinde en sık rastlanan problemlerden biri olan sivilcenin vücutta çinko eksikliğinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Deri üzerinde ki yağ salgısının kontrolünden sorumlu hormonların yapısına katılan çinkonun eksikliği, deri üzerinde fazla yağ salgılanmasına neden olarak sivilce(akne) oluşumuna sebep oluyor. Yulaf, kabak çekirdeği, zencefil, yumurta gibi besinler çinko bakımından zengin oldukları için uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye ediliyor. Sağlıklı beslenmenin cildin daha geç yaşta yaşlanmasını sağladığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman kullanılan kozmetik ürünlerin cildi koruduğunu ancak dengeli beslenmenin sağlanmadığı durumlarda bu ürünlerin uzun soluklu bir fayda sağlamayacağını belirtiyor.

Batman ayrıca vücut direncinin sağlanması, vücudun toksinlerden arındırılması ve hormonal sistemin düzenli çalışabilmesi için dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemini vurguluyor. Vitaminlerin, minarellerin ve antioksidanların dengeli biçimde alınması halinde cildin çok daha sağlıklı ve dinç göreceğini de ayrıca belirtiyor.

Kahvaltınızı Eksik Etmeyin;

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı hem cildinizin güzelliğini hem de gün içinde ki veriminizi doğrudan etkiliyor. Güne kahvaltı yapmadan başlamak vücudun yağ dengesinden sorumlu hormonların dengesiz işlemesine neden olurken, beynin ihtiyacı olan glikozunda yeteri kadar alınamamasına sebep olur. Kahvaltınızdan eksik etmeniniz gereken besinlere gelince; süt, meyve, bal, reçel, beyaz peynir kesinlikle bu öğün içinde yer almalıdır. Bu besinler gün içinde size güç verirken cildin nemlenmesine de yardımcı oluyor. Ayrıca sabahları aç karınla içilen su cildin beslenip nemlenmesini de sağlıyor. Bu yüzden hem kahvaltıda hem de gün içinde su tüketimini maksimum seviyede tutmalısınız.

Antioksidan kaynakları;

Doğru beslenme şeklini hayatın bir parçası haline getirmek gerektiğini söyleyen Batman, bu sayede hem daha sağlıklı bir vücuda hem de daha kaliteli bir yaşama sahip olunacağını belirtiyor. Batman’ın sıklıkla yenilmesi gerektiğini söylediği besinlere gelince;

Deri hücrelerinin elastikiyetini sağlayan lifler yaş ilerledikçe gerginliğini kaybeder. İşte omega-3 yağ asitleri bu kaybı minimum seviyeye indirir. Omega-3 en yoğun balık ürünlerinde saklıdır. Bu nedenle hafta da bir kez balık eti tüketmekte fayda var.

Yaz meyveleri olarak bilinen çilek, üzüm, kiraz gibi meyveler içerdikleri asitlerle çok iyi birer antioksidandır. Vücudun direncini arttırırken dokularda birikmiş zararlı kimyasalları da uzaklaştırırlar.

Cilt tedavilerinde çok sık kullanılan yeşil çay oldukça etkili bir antioksidandır. Cilt lekeleri için kullanılan yeşil çay ayrıca cildin sıkılaşmasını da sağlıyor.

Son yıllarda narın bir çok hastalık üzerinde tedavi edici özelliği ortaya çıkıyor. Cilt hastalıkları üzerinde de tedavi edici etkisinin olduğu ortaya çıkan nar, genişlemiş damarların deri üzerinde ki görünümünü minimum seviyeye çekiyor. Bu da daha sağlıklı bir cilt görünümü sağlıyor.

Tüm bu meyvelerin yanında domates, salatalık gibi sebzelerde cildin kurumasını engelleyerek daha sağlıklı bir görünüm kazandırıyor. Cilt üzerin de ki pul pul dökülmelere karşı ise ananasın tüketilmesi öneriliyor.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Detoks En Fazla 3 Gün Sürmeli

Detoks yapmak bir moda oldu. Ancak 3 günden fazla yapılan detokslar vücuda zararlı. İşte size birtakım detoks seçenekleri.

Kapat