Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü?

Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü?

Osmanlı tarihinin en hareketli dönemlerinden biri olan Kanuni Sultan Süleyman dönemi günümüzde çekilen bir diziye de konu oldu. Dizide işlenen konular kimi kesimlerin hiddetini çekti. Kanuni döneminin en önemli olaylarından birisi de devletin bekası için kardeş katline cevaz veren fetvalara dayandırılan Şehzade Mustafa olayıdır. Peki, Şehzade Mustafa kimdir?

Muhteşem Süleyman olarak bilinen Kanuni Şehzade Mustafa’yı neden öldürdü? Kanuni Şehzade Mustafa’yı neden idam ettirdi. Dizinin ilerleyen bölümlerinde de konu edileceği gibi Şehzade Mustafa babası tarafından çadırında boğdurulmuştur. Şehzade Mustafa neden öldürüldü özellikle izleyicilerin çok merak ettiği konulardan birisidir. Tarihimizin bu önemli olayı aslında Osmanlı Devleti’nin geleceğini de etkilemiştir. Çünkü Şehzade Mustafa, dedesi Yavuz Sultan Selim’e olan fiziki ve karakter benzerliği ile bilinmektedir. Kanuni’nin ilk oğlu olan Şehzade Mustafa’nın ölümü devletin geleceğini de önemli ölçüde etkilemiştir. Şehzade Mustafa’nın ölümünün yankıları ilerleyen dönemlerde devam etmiş, ölümünden sonra Düzmece Mustafa olayı yaşanmıştır.

Şehzade Mustafa Kimdir?

Kanuni, babası henüz tahtta iken Manisa Beylerbeyliği yapıyordu. Manisa’da bulunan Kanuni’nin Mahidevran Sultan’dan olan ilk oğlu Şehzade Mustafa’da burada doğmuştur. 1515 yılında doğan Şehzade Mustafa 6 Ekim 1553’te Nahçıvan’a sefer yapan ordu ile gittiği Konya’da babasının çadırında boğdurularak öldürülmüştür.

Şehzade Mustafa, Osmanlı ailesinde gelenek olduğu üzere en büyük erkek çocuk olarak taht varisidir. Bu nedenle şehzadeliğinin ilk yıllarında Saruhan Beylerbeyliği görevini yapmıştır. Manisa’da bulunan Beylerbeyliği merkezinde görev alan Şehzade Mustafa geleceğin padişahı olarak görülmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda babası ile arası açıldığı için Amasya, Konya sancak beyliklerinde görev almıştır

Şehzade Mustafa babası ile birlikte 1520 yılında İstanbul’a dedesinin ölümü üzerine gelmiştir. Daha sonra doğduğu şehre, Manisa’ya Beylerbeyi olarak atanmıştır. Şehzade Mustafa’nın ölümüne yol açan olayların Kanuni’nin ikinci eşi olan ve 4 erkek çocuk doğuran Hürrem Sultan’ın saraya gelmesi ile başladığı düşünülmektedir. Pargalı Damat İbrahim Paşa’da öldürülmeden önce Şehzade Mustafa’nın tahta geçmesini desteklemektedir. Fakat Damat İbrahim Paşa’nın öldürülmesinin ardından yerine gelen Rüstem Paşa aynı zamanda Hürrem Sultan’ın damadıdır. Şehzade Mustafa’nın babası ile arasının açılmasında Rüstem Paşa’nın etkili olduğu düşünülmektedir.

Hürrem Sultan kendi oğlunun tahta geçmesi için mücadele etmiştir. Ancak Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinde ne kadar etkili olduğu bilinmemektedir. Mahidevran Gülbahar Sultan ile Hürrem Sultan arasında bu nedenle çekişmeler yaşandığı bilinmektedir. Bu çekişmeler ve Rüstem Paşa’nın etkisi ile Şehzade Mustafa, 1533 -1541 arasında Saruhan Sancak Beyi görevi yaptıktan sonra beklenmedik biçimde görevden alınmış ve Amasya’ya gönderilmiştir. Manisa geleceğin padişahının görev yaptığı yer olarak bilinmektedir.

Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü?

Şehzade Mustafa’nın taht yarışından çekilmesi için süren olaylara ilk olarak Kanuni itibar etmemiştir. Ancak ilerleyen dönemlerde Kanuni kendisini tahttan indireceği korkusuna kapılmıştır. Bu da Şehzade Mustafa neden öldürüldü sorusuna açıklık getirmektedir. Dedesi Yavuz Sultan Selim’e benzeyen Mustafa, askerler arsında çok sevilen biriydi. Bu sevgiyi Kanuni Nahçıvan seferine giderken görmüş ve Şehzade Mustafa’yı kendisine tehdit olarak görmeye başlamıştır. Rüstem Paşa’ya ithaf edilen mektuplarında Kanuni’nin bu kararı vermesinde etkili olduğu söylenmektedir. Kanuni, Nahçiven Seferi’ne çıktığında Konya Ereğlisi tarafında (bugünkü Akhüyük Köyü) konaklamıştır. Burada Şehzade Mustafa’nın bir isyan çıkartacağı ve yeniçerilerin onu destekleyeceği duyumlarını alan Kanuni el öpmeye gelen Şehzade Mustafa’yı çadırında boğdurtmuştur. Kanuni askerlerin isyanını önlemek için cesedini bir halı üzerinde askerler arasında gezdirmiştir. Ancak askerlerin tepkisi dinmemiş ve Rüstem Paşa’nın azledilmesi istenmiştir. Kanuni baskıya dayanamayarak Rüstem Paşa’yı görevden alarak yerine yeniçerilerin istediği Kara Ahmet Paşa’yı göreve getirmiştir.

1553’te öldürülen Şehzade Mustafa’nın naaşı Bursa’dadır. Kanuni’den sonra tahta geçen II. Selim türbesini onarmıştır. Şehzade Mustafa öldürüldüğünde henüz çocuk olan oğlu da ilerde isyan etmesin diye öldürülüp yanına gömülmüştür.

Ölümünden sonra Şehzade Mustafa adına “Düzmece Mustafa” isyanı adlı bir isyanın başlatıldığı sanılmaktadır. Şehzadenin cellatların elinden kurtulup kaçtığı iddiası duyulunca kendisinin Şehzade Mustafa olduğunu söyleyen, tahta yürüyen Düzmece Mustafa yakalanarak idam edilmiştir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Kelebeğin Rüyası Filmi Hakkında
Kelebeğin Rüyası Filmi Hakkında – Fragmanı

Kelebeğin Rüyası Filmi Hakkında...

Kapat