Tansiyon Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Tansiyon Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Oruç zamanı uzun süre aç-susuz kalındığı ve beslenme düzeninde ani bir değişim meydana geldiği için hastalıkların ortaya çıkma riskleri de ne yazık ki artıyor. Peki bu durum tansiyon hastalarını olumsuz etkiler mi? Tansiyon hastası olanlar oruç tutmalı mı?

Yüksek Tansiyon Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Uzmanlar tansiyon hastalığından dolayı son bir yılda hastaneye yatarak tedavi gören kişilerin kesinlikle oruç tutmalarını önermiyorlar. Çünkü bu tür bir rahatsızlık yaşanması ciddi bir sorun olduğunun göstergesi olduğu için, oruç tutulduğunda hayati risk söz konusu olabilir. Aynı zamanda gün içinde düzenli olarak kullanılması gereken ilaçlar varsa da, tansiyon hastaları oruç tutmamalıdır. Tansiyon ilaçları tansiyonu ciddi boyutta olanlara verilir ve bu ilaçlar kullanılmadığı zaman ise kan basıncında dengesizlikler husule gelir ve sonuçları ağır olabilir.

En doğru kararı her zaman hastanın durumuna göre doktorlar vereceği için, doktorunuza danışmanızda yarar var. Genellikle uzman hekimler gün içinde tek bir tansiyon ilacı kullanan hastaların uzman kontrolünde oruç tutmalarına izin vermekteler. Ancak hekiminiz önermediği müddetçe oruç tutmamalısınız.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Evde Ramazan Pidesi Yapımı
Evde Ramazan Pidesi Yapımı

Ramazan pidesi evde nasıl yapılır ? Evde ramazan pidesi tarifi ? Pide malzemeleri nelerdir ? Ramazan pide tarifi…

Kapat