Temizlik Hastası Olan Tarihi Kişilik Şeyh Ebu Said Efendi

Temizlik Hastası Olan Tarihi Kişilik Şeyh Ebu Said Efendi

Kanuni Sultan Süleyman’ın padişahlığı dönemindeki alimlerden Şeyh Ebu Said Efendi kimseye elini sürmez ve sürdürmezmiş. Evinde banyosu daima yanar ve evinin her yanı günde dokuz defa yıkanır, temizlenirmiş. Ebu Said Efendi’nin bu durumunu Sadrazam Semiz Ali Paşa, Kanuni’ye aktardığında padişah onu huzurunda görmek istemiş. Sadrazam “O gelmez padişahım. Saraya gelince teşrifat icabı koltuklanacak, huzurunuzda saçak öpecek, o bunları yapmaz.” diye cevap vermiş. Padişah, Şeyh Ebu Said Efendi’yi görmek için bütün teşrifatı kaldırmış ve huzuruna geldiğinde,

“Allah sizden razı olsun, gençleri ilminizin feyzi ile nurlandırıyorsunuz” dedikten sonra, sadrazama dönüp:

“Şeyh Efendi’nin yevmiyesi kaç akçedir?” diye sormuş. “Yüz akçe” diye cevap verilince, sözlerine şöyle devam etmiş:

“Yüz akçe yetmez. Yüz akçe de benden sabun parası ilave ediniz, biraz yüreğindeki vehim ve vesvese çirkefini temizlesin!”

Bu şahane hareketten sonra Ebu Said Efendi temizlik mevzuundaki bu aşırı hassasiyetini terk etmiş.

“Allah üzerinize gökten yağmur indiriyor; onunla sizi pisliklerden temizlesin diye…(Enfal Suresi,11)” şeklinde buyrulduğu gibi yağmuruyla yeryüzünü yıkar. Sonuç olarak; bütün mahlûkat, fıtratında olan nezafet sevgisi gereği  hem kendisinin hem de bütün kâinatın temizliğiyle hemhâldir.

Ancak, Kanuni ile Ebu Said Efendi arasında geçen olayda da anlatıldığı gibi, temizlik hususunda  aşırıya kaçıldığı takdirde fıtrattaki denge bozulacağından, insanı ciddi bir hastalık beklemektedir ve bu hastalığın adı  “Temizlik Hastalığı“dır.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Küf Alerjisi Belirtileri Nelerdir?
Küf Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Ev ya da işyeri gibi küflü ortamlarda aşırı bulunmak bağışıklık sisteminin bu duruma karşı reaksiyon göstermesine sebebiyet verir ve böyle...

Kapat