Trüf Mantarı İle Zayıflama

Trüf Mantarı İle Zayıflama

Trüf mantarı “KARA ELMAS” olarak tanımlanır. Tanrı ve kralların besini olarak nitelen mantar en değerli tüketim ürünüdür. O kadar kıymetlidir ki açık artırmayla satılır. Trüf mantarının bilinen en önemli faydası ise fiziksel gücü artıran yağları yakan eşsiz bir antioksidan olmasıdır…

Kilo fiyatı 2 bin Avro’ya çıkan trüf mantarı Türkiye’de Domalan mantarı ismiyle biliniyor. Fransa’nın başı çektiği Trüf mantarı yetiştiriciliğine Türkiye’de girmeye hazırlanıyor. Bunun için 3 bin 480 kişiye trüf mantarı hakkında eğitim verilecek. 16 ilde bunun için eylem planı uygulamaya konacak ve trüf mantarı çiftlikleri oluşturulacak.

Peki trüf mantarı neden bu kadar kıymetli?

Trüf Mantarı Nasıl Yetişir?

Trüf mantarı meşelik alanlarda 5 ile 20 cm. toprak derinliğinde ağaç köklerinde yetişen kokulu bir mantardır. Kokusu nedeniyle eşsiz bir aramoya sahiptir. Günümüzde dünyanın en ünlü mantar çeşidi olmasının nedeni ise havyardan sonra dünyanın en pahalı yiyeceği olmasıdır. “Kara elmas” da denen trüf mantarı için kullanılan “Tanrı ve kralların besini” söylemi de bu yiyeceğinin kıymetinin bir göstergesidir. Fransa’nın 17 şehrinde trüf için festivaller düzenlemekte ve bazılarında mantarlar, açık artırma ile satılmaktadır.

Trüf Mantarının Faydaları

Bulunması ve toplanması zor olan bu mantara halk arasında domalan mantarı da denilmektedir. Protein açısından çok zengin olan bu mantar türü etten daha değerli protein değerleri taşımaktadır. Bununla birlikte fiziksel gücü arttırıcı özelliği vardır. Toplum arasında zayıflatan mantar adıyla da anılmaktadır.

Trüf Mantarının Fiyatı

Trüf mantarı zor yetiştirildiği için altın değerindedir. Şu anda piyasa fiyatı 2 bin Avro’ya çıkmış bulunuyor. 10 kilo trüf mantarı bir araba fiyatına denk düşüyor. Avrupa’da bu kıymetinden dolayı açık artırmayla satılıyor.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Pizza Hamuru Tarifi
Pizza Hamuru Tarifi

Pizza hamurunun çok kalın olmaması için hamurun mayası gelmeden kullanmalıyız. Kolayca yapacağınız bir tarif sunuyoruz...

Kapat