Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Yücel Karaman, tüp bebek tedavisi kimlere uygulanabilir konusu hakkında bilgiler verdi.

Kadına ait hangi tip rahatsızlıklarda Tüp bebek tedavilerine düşünülür?

  • Çikolata kistleri mevcutsa ve tedavi şansı zor ise tüp bebek tedavisi düşünülebilir.
  • Anne adaylarının normal yollardan gebe kalabilmeleri için tüplerinden canlı sperm örneğinin ilerleyebilmesi gerekmektedir. Bu yapılarda geçişi sağlayacak bozukluğun- tıkanıklığın olması halinde sperm yumurta hücresi ile buluşamayacak ve döllenme olayı gerçekleşemeyecektir. Bu durumda ilaç tedavisi ile sonuç alınamazsa son aşamada tüp bebek düşünülecektir.
  • Uzun zaman düzenli birliktelik ve korunmasız ilişki olmasına karşın kendiliğinden gebelik oluşmayan ve nedeni bir türlü saptanamayan durumlarda önce ilaç sonra aşılama gibi yöntemler denenip, son aşamada tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmek düşünülecektir.

“Kimlere tüp bebek tedavisi uygulanmalı” başlıklı yazımda bu konu hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım

Erkeğe ait hangi tip rahatsızlıklarda tüp bebek tedavisi düşünülür?

  • Erkeğe bağlı ciddi derecede sperm üreme problemi varsa yada vücut dışına sperm çıkışını engelleyecek bir hastalık varlığında düşünülebilir.

Anne adaylarında tüpler tıkalı ise tüp bebek tedavisinin sağlayacağı faydalar nelerdir?

Tüp bebek tedavilerinde uzayan süreçte akıp giden zaman doğurganlık aleyhine işleyecektir. Öncesinde geçilecek tedavi süreçleri çiftlerin değerli zamanını alacak ve her yeni ay olumsuz sonuçla bu durumu güçleştirecektir. Çünkü bir embriyo oluşumu için her ayda yalnızca belirli günler olacaktır ve olmayan döllenme olayı bir sonraki aya devrederken zaman hızlıca akıp gidecektir. Tüplerin tıkalı olması durumu var olan tahribata göre değerlendirilir. Kimi vakada kolayca sonuç alınabilecekken ileri yaş durumunda ve daha kapsamlı problemlerde tüp bebek tedavisi daha çabuk devreye girecektir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Yılbaşı Hediye Öneriniz Benden
Yılbaşı Hediye Öneriniz Benden

Yeni yıl heyecanının hepimizi iyiden iyiye sardığı bugünlerde, bir yandan yılbaşı akşamı için planlar yaparken bir yandan da “ne hediye...

Kapat