Tüp Bebek’te Dış Gebelik Riski

Tüp Bebek'te Dış Gebelik RiskiTüp bebek tedavisi denilince ülkemizde akla gelen ilk isimlerden birisi olan Prof. Dr. Bülent Tıraş Tedavide oluşabilecek dış gebelik riski hakkında bilgiler verdi.

Tüp bebek uygulamalarında embriyo anne rahmine yerleştirildikten yaklaşık 2 hafta sonra kanda gebelik testi yapılır. Kanda gebelik testinin haricinde ultrason yardımı ile gebeliğin varlığı tespit edilmeye çalışılır. Ancak bebek henüz çok küçük olduğundan dolayı ultrason ile tespit edilmesi neredeyse imkansızdır.

Bu nedenle kan testinin ardından 2 hafta sonra ultrason ile gebelik kontrol edilmelidir. Ultrason muayenesinin amacı gebelik kesesinin oluşup oluşmadığını kontrol etmektir. Kanda gebelik testinden 2 hafta sonra yapılan ultrason muayenelerinde dış gebelik sorunun oluşup oluşmadığı tespit edilmektedir. Bu nedenle ultrason muayenesi çok önem taşır. Şayet muayeneler sonunda dış gebelik tespit edilmiş ise gerekli olan tedavi şekilleri uygulanmalıdır.

Dış gebelik anne adaylarında aşırı kasık ağrısına yol açmaktadır. Ancak tüp bebek tedavilerinde henüz bir belirti ortaya çıkmadan yapılan muayeneler ile dış gebelik tespit edilmektedir.Tüp Bebek'te Dış Gebelik Riski

PROF. DR. BÜLENT TIRAŞ TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE OLUŞABİLECEK DIŞ GEBELİK ORANLARI HAKKINDA BİLGİ VERİYOR

Normal yolla hamile kalan kadınlara oranla tüp bebek tedavisinde dış gebelik riski biraz daha fazladır. Ancak dış gebelik riski tedaviden dolayı değil kadının tüplerinde olabilecek hasarlardan dolayı artış göstermektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDEN SONRA OLUŞAN DIŞ GEBELİK NASIL TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Bazı hastalarda problem kendiliğinden kaybolabilir ve sadece hastayı kontrol altında tutmak yeterli olur. Fakat bazı kadınlarda dış gebeliği tedavi etmek için cerrahi işlem ya da ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Dış gebelik gelişen hastalarda tedavi amaçlı laporoskopi işlemi uygulanmaktadır. Normal yollarla gelişen dış gebelik ile tüp bebek tedavisinden sonra gelişen dış gebelik birbirinden farklı değildir.

DIŞ GEBELİK GELİŞEN HASTALARA TEKRAR TÜP BEBEK TEDAVİSİ YAPILABİLİR Mİ?

Prof. Dr. Bülent Tıraş dış gebelik gelişen hastaların 2 – 3 ay dinlendikten sonra tekrar tüp bebek tedavisine başvurabileceğini söyledi. Tüp bebek tedavisi ve benzer konuları ünlü doktorun kişisel sayfası olan http://www.bulenttiras.com adresinde bulabilirsiniz. Kadın hastalıkları, kısırlık ve bir çok konuyu bulabileceğiniz siteyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.


1 Yorum

  • Tüp Bebek
    23 Temmuz 2014 | Permalink |

    Siteniz Çok Başarılı olmuş :) iyi günler

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
2013 Flo Bağcıklı Bot ve Ayakkabı Modelleri
2013 Flo Bağcıklı Kürklü Bot ve Ayakkabı Modelleri

Sezonun trendi bağcıklı ve kürklü botlar FLO ‘da...

Kapat