Turpun Faydaları – Yararları Nelerdir?

Turpun Faydaları - Yararları Nelerdir?

Turpun Faydaları – Yararları Nelerdir?

Havaların soğuması ile birlikte, kırmızı turp mevsiminin geldiğinden de söz edebiliriz. Kırmızı turp rengindeki kırmızılık, kırmızı turpun içerisinde likopenin olduğunun açık göstergesidir. Şunu unutmamak gerekir, renginin kırmızı olduğu bilinen sebzelerin ve meyvelerin içeriklerinde likopen bulunmaktadır. Likopenin faydalarına bakıldığında, ilk sırada tansiyonu düzenlemesi; sonrasında ise, tümörlerin büyümesini önlediği görülmektedir. Likopenin faydalarından bir başkası da kanseri önlemesidir. Likopenin faydaları arasında, kötü kolesterolün düşürülmesinden de söz etmek gerekmektedir…

Kırmızı turpun içeriğinde A vitamini; ve C vitamininin de bulunduğu bilinmelidir. A vitamini ve C vitamini, özellikle kalp sağlığının korunmasında; ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan vitaminlerdir. Kırmızı turp, tüm bu etkilerine karşın, yemeklerin yanında yenilebilecek bir sebze olabilirken, salataların içerisinde kullanılabilir; ya da kırmızı turp çorbası ile de değerlendirilebilir. Kırmızı turpta özellikle yeşil olan kısımlar, bol miktarda C vitamini içermektedir. Bununla birlikte, kırmızı turp yeşil kısımları, yoğun miktarda kalsiyum da barındırmaktadır.

Kırmızı turpun faydalarından söz etmek istersek karşımıza ne gibi şeylerin çıkacağına birlikte göz atalım:
Kırmızı turpun faydaları arasında, diş ve diş eti ile, saçlar ve tırnaklar için oldukça etkili bir besin kaynağı olduğundan söz edilmesi gerekmektedir.
Kırmızı turpun faydalarından bir başkası da iştah açan özelliğidir. İştahsız kişilerin kırmızı turp takviyesi almaları önerilmektedir.
Kırmızı turpun faydalarından bir diğeri ise, siniri azaltması; ve strese karşı etkili olmasıdır. Sinir ve stres, metabolizma için hiç de olumlu olmayan önemli etkilere sahiptirler. Bu nedenle, kırmızı turpun faydalarından yararlanarak bu duruma çözüm bulmak önemlidir.
Kırmızı turpun faydaları arasında solunum yollarına iyi gelmesinden de söz edilmekte. Özellikle kış sebzesi olan kırmızı turp, grip ve öksürük gibi pek çok solunum yolu problemlerinde etkili olabilecek bir besindir.
Kırmızı turpun faydaları arasında, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmasından da söz etmek gerekmektedir.
Kırmızı turpun faydalarından bir başkası, nezle ya da grip olan kişilerin burunlarının akmasını engellemesidir. Fakat, bu durum, bir takım kişiler için kırmızı turpun zararları arasında değerlendirilebilir. Bu durumun kırmızı turpun zararları arasında değerlendirilebilmesi için, kişilerin sinüzit problemi ile karşı karşıya olmaları gerekmektedir. Bu durum, kişilerin burunlarının akmasını gerekli kılmaktadır çünkü.
Kırmızı turpun faydaları arasında, kırmızı turpu tüketmesi gereken bir grup kişiden söz etmek gerekir. Kimler kırmızı turp tüketmelidir? Hazımsızlık problemi olanlar, böbreklerinde taş olanlar, fazla kiloları bulunanlar. O halde şunu söyleyebiliriz: kırmızı turpun faydaları arasında, böbrek taşlarına, hazımsızlık sorununa; ve fazla kilolara iyi geldiğinden söz etmek gerekmektedir.
Kırmızı turpun faydaları arasında, verem hastalığı için iyi bir sebze olduğunun da bilinmesi gerekmektedir.
Kırmızı turpun faydalarından bir diğeri de diyabet hastaları içindir. Diyabet hastaları salatalık tüketmelidir; salatalığın yanında kırmızı turp da tüketilmesi önerilen bir sebzedir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Ebru Şallı'dan Saç Dökülmesi Karşı Maske
Ebru Şallı’dan Saç Dökülmesi Karşı Maske

Ebru Şallı saç dökülmesini engelleyen ve aynı zamanda saçları güçlendiren maske tarifini bizlerle paylaştı…

Kapat