Yağ Bezesi Neden Olur? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ Bezesi Neden Olur? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ Bezesi Neden Olur? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Genellikle deri ile kas dokusu arasında bulunan yavaş büyüyen yağ hücrelerinden yoğun doku ile oluşmuş olan kitlelere yağ bezesi denir…

Yağ bezeleri her yaşta meydana gelebilirler fakat genelde 20-40 yaşları arasında ortaya çıkar ve erkeklerde kadınlara göre çok daha fazla rastlanır.

Bu yumuşak dokuların tam olarak oluşum nedeni hakkında bilgi yoktur. Ancak ailesel ve genetiksel sebeplerle olduğu varsayılır.

Yağ Bezesi Çeşitleri: Yağ bezelerinin 3 ana çeşidi vardır. Bunları sıralamak gerekirse;

Lipom: Derinin hemen altında bulunan yağ tabakasında oluşan yağ bezesidir.
Fibrom: Bağ dokusunda oluşan bezedir.
Aterom: Yağ kistlerinin, yağ bezi kanalını tıkanması ile ortaya çıkar.

Yağ bezesi kötü huylu bir parça değildir ve genellikle kişiye psikolojik etkileri dışında zarar vermez. Genel olarak kollarda, gövdede, sırtta, bacakta, boyunda ve kalçada ortaya çıkarlar.

Yağ bezesi veya tıp dilindeki adıyla lipom tanısı sıklıkla klinik muayene ile ortaya konur. Yağ bezelerinin yerleşim yeri konusunda yada şüphelenilen farklı bir durum var ise ultrason, tomografi, iğne ile biyopsi gibi yöntemler uygulanabilir.

Yağ Bezesi Tedavisi: Yağ bezeleri için tedavi genellikle gerekli değildir. Bu dokularla yaşamaya alışmak gerekir. Fakat yağ bezesi oluşumu istenmeyen bir noktada ise, ağrılı ise, hızla büyüyorsa veya hastada kozmetik sorunlar ortaya çıkarıyorsa cerrahi operasyonlar çıkarılır. Yağ bezesi için bu operasyonlar dışında tedavi yöntemi yoktur.

 Yağ Bezesi Ameliyatı: Yağ bezeleri lokal anestezi yardımıyla 1-2 santimlik bir kesi ile 5 dakikada çıkarılabilir. Operasyonu çok kolaydır. Dikiş yerlerinde dikkat edilince görülebilen ince izler kalır. Eğer sıkıntı vermiyor ise alınmamasında sorun yoktur.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Zayıflatan Yiyecekler Nelerdir?
Zayıflatan Yiyecekler Nelerdir?

Zayıflamak istediğiniz halde bir türlü başarıya ulaşamıyor musunuz? O halde bu yiyecekleri biraz daha fazlaca tüketmenizi öneririz...

Kapat