Yengeç Nasıl Yenir?

Yengeç Nasıl Yenir?

Kabuklu deniz ürünlerinden hoşlananların vazgeçemediği lezzetlerin başında yengeç gelir. Yengeç sert kabuğunun altında gayet lezzetli bir ete sahiptir. Yengeç eti vitamin ve mineral yönünden de son derece zengindir…

Yengeç Yeme Sanatı

Yengeci tadına vararak yiyebilmek için birkaç önemli noktaya dikkat etmek gerekir. İlk önemli nokta şu: Masanıza bütün halinde gelen bir yengeci çatal ve bıçak kullanarak yemeniz neredeyse imkansızdır. Bu yüzden ellerinizi kullanmaktan kaçınmayın.   

İşte yengeç yerken bilmeniz gereken diğer bazı küçük ama önemli ayrıntılar…

Yengecin sert kabuğunu elle kırmak sizi zorlayabilir. Özel yengeç kıracağınız varsa harika! Yoksa da endişe etmeyin, bunun için evinizdeki bir ceviz kıracağından ya da karga burunlu temiz bir penseden de yararlanabilirsiniz. Penseyi kabuğun elle ulaşamayacağınız bölümlerindeki etleri çıkarmak için de kullanabilirsiniz. 

Kollardan başlayın

Yengeci yemeye başlamadan önce etlerini kabuğundan ayırmak iyi bir yöntemdir. Etleri ayırmaya kollardan başlayın. Bunun için öncelikle yengecin kollarını gövdesinden koparın. Pişmiş yengecin kollarını hafifçe çektiğinizde gövdeden ayrıldığını göreceksiniz. Sonra biraz baskı uygulayarak kolu ortasındaki eklem yerinden ikiyi kırın. Artık yengecin kabuğunu kırabilirsiniz. 

Kabuğu kırmak için kolu kıracağa yerleştirin ve bastırın. Kırılan parçalar sağa sola, hatta yan masaya bile fırlayabilir, bunun için bu aşamada dikkatli davranın ve fazla güç uygulamayın. Kabukları kırdıktan sonra et ortaya çıkacaktır. Tıpkı bir cevizin içini çıkarır gibi etleri çıkarmaya başlayın ve çıkardığınız etleri ayrı bir tabağa alın. 

Yengeciniz yeterince büyükse kollarında da zahmet edip çıkarmaya değecek miktarda et vardır. Kollar gibi bacakları da gövdeden ayırın, kırın ve etini ayırın. Bacaklar inceyse eti doğrudan emebilirsiniz de. 

Gövde

Sıra gövdeye geldi. Bu noktada şunu unutmayın, yengecin beyaz renkli olmayan hiçbir kısmını yemeyin. Zararlı değildir fakat tadı hoşunuza gitmeyebilir. Gövdeyi büyük ve keskin bir bıçakla ikiye bölün ya da elinizle ortasından bastırarak çok dağıtmadan kırın. Gövdedeki yenebilecek etler yengecin ağzı ve gözlerinin arkasındaki kısımdadır. Sonra içindeki beyaz renkli etleri ayırın. Farklı renkteki etleri ve parçaları ise kabuklarla birlikte atın.

Yengecin içindeki tüm etleri tabağa aldıktan sıra yemeye geldi. Aklınızda olsun, limon ve zeytinyağı yengeç etine iyi gider. Afiyet olsun!


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Çilekli Cheesecake Tarifi
Çilekli Cheesecake Tarifi

Arkadaşlarınızla keyifli ve lezzetli sohbetlerinize eşlik edecek Çilekli Cheesecake tarifini mutlaka deneyin...

Kapat