Yiyecek Saklama

Yiyecek Saklama

Yiyecek nasıl saklanır?

Yiyecekler toplandıktan hemen sonra bozulmaya başlarlar. Eğer buzdolabınız yoksa ve çok soğuk bir bölgede değilseniz, taze et ve balık bir gün içinde yenmeyecek hale gelir. Ayrıca ot ve sebzeler gerektiği gibi saklanmazsa besin değerini yitirir. Vahşi doğadaki orta ve uzun dönemli survival durumlarında yiyecekler bol bulunduğunda toplanmalı ve kıtlık durumları için saklanmalıdır. Dengeli bir beslenme için günlük yiyecek toplamak yeterli olmayabilir. Arazide yapılan yiyecek araştırması bolca kalori harcanmasına sebep olur. Kısa dönemli survival durumları haricinde hemen yiyecek biriktirmeye başlamalı, yanınızdaki konserve yiyecekleri gerçek acil durum öğünü olarak saklamaksınız.

Kurutma

Balık filetolarını bu iş için özel olarak birbirine bağlanmış dallardan yapılmış çerçevelere asarak kurutabilirsiniz. Çerçeve askıyı balıkları avlamadan önce hazırlamalısınız. Avdan sonra filetoları hemen çıkartmalı ve kurutma işlemine hemen başlamalısınız. Balıkları bozulmadan kurutabilmek için çok güçlü güneş ışığı gereklidir. Askıyı rüzgâr altına koyarsanız sinek toplanmasını engellersiniz. Filetoları birbirine çok yakın asmayın ki hava etraflarında serbestçe dolaşsın. Filetolar su tamamen uçtuğunda ve et gevrediğinde hazır demektir. Balığı iyice kuruttuktan sonra daha sonra yemek için saklayabilir ya da iki taş arasında ezerek çorba ve türlülere ekleyebileceğiniz bir çeşit un hazırlayabilirsiniz.

Doğal Kurutma

Sıcak ve kuru iklimlerde mantar ve bitkileri bir kayanın üzerine sererek, ot ve şifalı bitkileri de kökleri yukarı gelecek şekilde baş aşağı asarak kurutabilirsiniz.

Ateş Üzerinde Kurutma

Kurutmak için meyveyi dilimleyin ve bir şişe geçirerek ateşin üzerine koyun. Ateşin çok harlı yanmamasına ve meyveyi pişirmemesine dikkat edin.

Doğal Koruyucular

Yiyecekleri korurken içlerindeki doğal maddeleri de saklamaksınız. Balığı tuzla ovarak, sebzeleri ise limon suyuna yatırarak veya toplama baharatlar katılmış suda kaynatarak koruyabilirsiniz. Tuzlanmış balık 11 derecelik sıcaklığa kadar bozulmadan durabilir.

Tütsüleme Tezgâhı

  1. Eğer balık kurutmak için yeterli güneş ışığı yoksa bir tütsüleme tezgâhı yapabilirsiniz. İşe üç düzgün dalı birbirine bağlayarak başlayın.
  2. Üçayağın ayaklarını yaklaşık 60 santim kadar açıp ızgaranın kenarlarını oluşturacak sopaları bağlamaya başlayın. (resim 2)
  3. Kurutma platformunu oluşturacak çubukların yerden en az 30 santim yüksekte olmasına dikkat edin. Böylece altında ateş yakmak mümkün olur.
  4. Önceden yaptığınız üçgenin üzerine daha küçük ve ince sopalar koyarak balığı tütsüleyeceğiniz ızgarayı oluşturun.
  5. Sopaların arasında dumanın yiyeceklerin etrafında rahatlıkla dolaşabilmesini sağlayacak kadar yer bırakmaya özen gösterin. Balık kuruyana kadar sehpayı ateşin üzerinden almayın.

Meyveli Pastırma

  1. Pişmiş balığı saklamak için meyveli pastırma yapabilirsiniz. Pişmiş balığın donmuş yağından bir kısmını elinizde yumuşatın.
  2. Pişmiş balığı küçük parçalara bölerek ya da öğüterek yağla karıştırın. Eğer isterseniz baharat katabilirsiniz.
  3. Tat vermek için üzüm ve böğürtlen katıp, karışımı her biri bir golf topu büyüklüğünde parçalara ayırın.
  4. Her parçaya sosis şekli verin ve sertleşmesi için güneşe koyun. Meyveli pastırmanız uzun süre yenilebilir ve besleyici kalacaktır.

Serhat


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
2011 Büyük Beden Elbise Modelleri

2011 Büyük Beden Elbise Modelleri...

Kapat