Yürüyüş Hazırlık

Yolculuğa Çıkmak İçin Hazırlık

Yolculuğa çıkmaya karar verdiğinizde her şeyi önceden hazırlamak iyidir. Malzemelerinizi yıkatın, tamir ettirin ve çantanıza yerleştirin. Geçeceğiniz araziyi iyice inceleyip rotanızı mümkün olduğunca kesin bir şekilde belirleyin. Ekstra su ve yiyecek bulundurun. Yol boyunca ve bir sonraki kampta işinize yarayacak her şeyi yanınıza almalısınız. Bir survival durumunda eğer kampınızı taşıyacaksanız sizin ve yanınızdakilerin seyahat edebilecek halde olduğundan emin olmalısınız. Yolculuğa çıkmadan gerekebilecek ekipmanı inşa etmeniz gerekebilir.

Sırt çantanız, hareket halindeyken yiyecek ve içeceğinizi bulundurabileceğiniz ve kamp gereçlerinizi taşıyabileceğiniz bir çanta olmalıdır. Çantanın dışına malzeme asmayın. Zarar görebilir ya da kaybolabilir. Acil ulaşmak zorunda kalabileceğiniz malzemeleri yan ceplerde bulundurun. Çantanın içinde hafif ama çok yer kaplayan malzemeleri su geçirmeyecek bir naylon torba içinde çantanın alt kısmına koyun. Ağır malzemeleri üste koyarsanız sırt çantasının ağırlık noktasını mümkün olduğunca yukarıda tutabilirsiniz. Çantanın içinde giyecek, yiyecek, temizlik malzemeleri, ilkyardım çantası ve diğer ekipman ayrı ayrı su geçirmez torbalara koyulmalıdır. Kamp yaptığınızda acilen ihtiyaç duymadığınız malzemeleri çantadan çıkarmazsanız fazla dağılmamış olursunuz. Bu şekilde gerektiğinde kampı hızla terk edebilirsiniz.

Sırt çantası nasıl taşınır?

Sırt çantasının sizi geri çekmesini engellemek için ağırlık noktasını mümkün olduğunca yukarıda tutmaya çalışın. Çantayı taşırken yük sadece bacaklarınıza binmelidir. Desteklenmiş bir kalça kemeri ağırlığın bir kısmını omuzlardan alıp pelvis kemiğine bindirerek omurga ve omuzlardaki baskıyı bir nebze azaltır. Göğüsten geçen bantlar ağırlığı göğüs üzerinde yayar. Ayarlanabilen kayışlar sırt çantalarının mümkün olduğunca yüksekte taşınabilmesini sağlar.

Günlük gezinti çantaları

Kısa geziler için yiyecek, elbise ve acil durum malzemeleri bulunan küçük bir çanta almak büyük bir sırt çantası taşımaktan daha iyidir. Kişisel temizlik eşyaları ayrı bir çantada taşınmalı, seyahat dokümanları ve kimlik belgeleri, cüzdanlar ve seyahat çekleri ayrı bir su geçirmez çantaya yerleştirilmelidir.

Basit bir sırt çantası yapımı

Çatallı bir dalı çatalından yaklaşık bir metre aşağıdan kesin ve üzerini temizleyin. (Resim - 1)

Dalı temizledikten sonra kayış olarak kullanılacak iki ip ya da doğal bandajı çatalın uçlarına bağlayın. (Resim - 2)

İplerin diğer ucunu dalın diğer tarafına bağlayın. Yaptığınız kayışların omuzlarınıza iyi oturmasına ama çok sıkı da olmamasına dikkat edin. (Resim - 3)

Malzemelerinizi büyükçe bir beze ya da su geçirmez bir pançoya sarın ve kayışların diğer tarafına gelecek şekilde çatalların üzerine mümkün olduğunca yukarı doğru bağlayın. (Resim - 4)

Bu çantayla oldukça ağır şeyler taşıyabilecekseniz de bezin içini çok fazla doldurmayın. İki omuz kayışını birbirine bağlayarak iplerin omzunuzu kesmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca kayışların altını bitki ve yapraklarla desteklemek de mümkündür. (Resim - 5)

Travoy yapımı

  1. En az iki metre uzunluğunda iki tane düzgün dal kesin. Dalların üzerini temizleyerek yükü taşıyacak sopaların sıkıca bağlanabilmesini sağlayın.
  2. Toplayacağınız eş uzunluktaki sopaları iki dalın arasına 10′ar santim arayla bağlayın.
  3. Son sopayı dalın uçuna çok yakın bağlamayın. Travoy kullanıldıkça dalların ucu aşınacaktır. Son yatay sopayı dalın ucuna en az beş santim uzaklıkta tutturun.

Malzemelerinizi travoya iyice bağlayın. Yapacağınız travoyu kendiniz çekebilir ya da bir köpek ya da ata çektirebilirsiniz. Yükün sizin ya da hayvanın ayaklarına dolanmayacağından ters dönmeyeceğinden emin olun.

Serhat


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
2011 Moda Rengi

Renk cümbüşü yaşadığımız yaz mevsimini geride bırakmışken, yeni sezona ilgi çekici ve enerji dolu bir trendle başlamaya ne dersiniz? 2011...

Kapat