Yürüyüş Zamanı

Yürüyüş Zamanı

Araziye çıkmadan önce

Çoğu kişi için doğanın içinde zevkli saatler geçirmek hareket halinde olmayı, belki geceleri kamp yapıp sabah tekrar harekete geçmeyi gerektirir. Yürüyerek, bir araçla ya da bir tekneyle hareket halinde olmak vahşi dünyada yapılacak tatillerin tamamlayıcı unsurlarındandır. Doğru ekipman taşımak ve emniyeti her zaman ön plana alarak sağlam bir plan yapmak çok önemlidir. Survival durumlarında, alışkın olduğunuz ortamdan ayrı düştüğünüz için muhtemelen pekiyi tanımadığınız bir arazide ve meçhul bir hedefe doğru tüm malzeme ve yiyeceğinizi taşımanız gerekecektir. Bu gibi durumlarda yolculuk etmek genellikle oldukça tehlikelidir. Bir daha ne zaman su bulabileceğinizi ya da medeniyetten ne kadar uzakta olduğunuzu bilemezsiniz. Ayrıca, aslında kurtarma ekiplerinin sizi bulabilmesi için yer değiştirmemeniz gerekir. Bu yüzden sağ kalmaya çalışırken eğer hareket etmek zorunda değilseniz bir yerde sabit kalmalısınız. Yer değiştirmeniz gerekiyorsa, örneğin sel suları ya da orman yangınları kamp yerinizi tehdit ediyorsa bulunduğunuz arazide yolculuk yapabilmek için gerekli ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmadan yola çıkmamalı ve rotanızı dikkatle belirlemelisiniz.

Arazide yolculuk

Vahşi bölgelerde seyahat yerleşim bölgelerinde olduğundan farklıdır. Arazinin çeşidinden seyahat şekline kadar birçok belirleyici unsuru göz önüne almanız gerekir. Arazide yürürken sağlam botlara ihtiyaç vardır. Hayvanlarla yolculuk ederken de özel ekipman ve fazladan yiyecek gerekir.

Yolculuğu planlama

İyi planlanmış bir araştırma gezisinde bile yolculuk sizi ve yanımızdakileri belirsiz risklere sokabilir. Bir survival durumunda bu riskler iyice açığa çıkar. İyi hazırlanmış olmak ve sağlam bir plana göre hareket etmek önem kazanır. Eğer kurtarılmayı bekliyorsanız en iyisi yer değiştirmemektir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı kampınızın yerini değiştirmeniz gerekebilir. Yiyeceklerinizin peşindeki vahşi hayvanların varlığı ya da sel, orman yangını gibi doğal afetlerin çevredeki bitkileri harap etmesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Harekete geçmeden önce ilerlemek durumunda olduğunuz araziyi dikkatle incelemelisiniz.

Dikkat: Sel bitkilere zarar verir ve her yerin kalın bir çamur tabakasıyla kaplanmasına sebep olur. Bu yüzden yiyecek bitki ya da yakacak kuru odun bulmanız veya bir barınak inşa etmeniz zorlaşabilir.

Yol arkadaşlarınızı tanıyın

Sağ kalmaya çalışanlar bir grup oluşturduktan sonra, kendilerine bir lider seçmelidirler. Bu lider, yolculuğa çıkmadan önce herkesin özelliklerini çok iyi değerlendirebilmelidir. Tek tek herkesin güçlü ve zayıf taraflarını dikkatle ve ayrı ayrı hesaplamalı ve grubun bütün halde neler yapabileceğini kestirerek bir plan hazırlamalıdır. Liderlik özellikle bir ölüm kalım durumunun baskısı altında ve bazı kişilerle özel olarak ilgilenilmesi gerekiyorsa çok zordur.

Birlikte çalışmak

  • Eğer herkes bir arada kalır ve grubun hareketleri iyi bir lider tarafından yönlendirilirse hayatta kalma şansı artar.
  • Anne ve çocuklar birbirine yetseler de dikkatle göz önünde bulundurulmaları gerekir.
  • Yaralılar grubun geri kalanını yavaşlatarak tehlikelere maruz bırakabilir.
  • Bazıları yürümek için uygun giyinmemiş olabilir.
  • Depresyon belirtilerine dikkat edin ve herkesin grup aktivitelerine katılmasına özen gösterin.
  • İhtiyarlar kalp krizi tehditti altındadır. Ancak bazen gruptaki en sağlıklı insanlar onlardır.

Hazır olmak

Harekete geçmeden önce geçmeyi planladığınız arazi hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi edinmelisiniz. Tüm haritaların doğru olduğundan emin olamazsınız. Bu durum özellikle su ararken önem kazanır. Kısa ve az malzemeyle yapılan bir dizi keşif gezisi harekete geçmeden önce yapılması gereken en önemli hazırlıklardandır.

Dürbün kullanımı

Dürbün kullanmak sizi bol bol yürümekten kurtarır. Görüntü belirginleşinceye kadar uzaklık ve genişlik ayarlarını yapın ve arazinin tamamını tarayın. Gözleminizi farklı noktalardan tekrarlayın. Derelerin ve ırmakların nereye aktığını ve tepelerin eğim yönünü kestirmeye çalışın.

Tarama

Son derece yavaş ve dikkatlice, her ayrıntıyı görmeye çalışarak araziyi tarayın.

Serhat


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Yürüyüş Hazırlık

Yolculuğa çıkmaya karar verdiğinizde her şeyi önceden hazırlamak iyidir. Malzemelerinizi yıkatın, tamir ettirin ve çantanıza yerleştirin. Geçeceğiniz araziyi iyice inceleyip...

Kapat