7 Sayısının Sırrı

7 Sayısının Sırrı

7 Sayısının Sırrı

Evrensel anlamı olan anlamlar türlü efsanelerle oluşmuştur. 40′lar 3′ler hatta uğursuzluğuyla bilinen 13 ve 23 gibi sayılar… Ancak hiç biri 7′nin yanına bile yaklaşamamıştır…

Yedi Sayısının Gizemi

Homeros’un destanlarında Agamemnon Aşil’in gönlünü almak için ona yedi kadın ve yedi köy armağan etmek ister. Andromache’nin yedi kardeşi, Philoctetes’in yedi gemisi, Polyctor’un yedi oğlu, güneş tanrısı Helios’un yedi büyükbaş sürüsü, Teb’in yedi kapısı vardır, Odysseus ve Calypso yedi sene birlikte yaşar.

Yunan mitolojisinde Homeros’un yazıları dışında yedi sayısı genelde Apollo’ya tapınma ile ilgili konularda öne çıkıyor. On iki sayısının ağırlığının daha fazla olduğu görülüyor. Yunan felsefesinde ise yedi yine önem kazanıyor. Sayıların mistik anlamlarına Pisagor ve onun felsefesinin takipçileri değer veriyor ve yediyi önemsiyorlar. Milattan yaklaşık altı yüz yıl önce ise Yunan topraklarında Yedi Bilge’nin sözlerine önem veriliyor. Dünyanın kaç harikası olduğunu hatırlayalım: Yine yedi.

Nuh’a bazı hayvanları ikişer bazı hayvanları ise yedişer tane gemisine alması emredildi.

Daha Doğu’ya gidelim… Hintlilere göre kutsal bir dağ olan Meru’nun çevresinde Cakravarta adı verilen yedi kaya yer alıyor. Gökyüzünün efendisi Indra, gökyüzünün yedi bölgesine yedi kral ile hükmediyor. Dünya 7000 yılda kendini yeniliyor; Güneş’in yedi ışını var, her biri bir güneş gibi görülüyor.

İncil’de de yedi çokça telaffuz ediliyor, toplamda 383 kez geçiyor. Öncelikle bilindiği gibi Tanrı’nın dünyayı altı günde yarattığı ve yedinci gün dinlendiği yazılı. Bir haftanın yedi gün olması da bu hesaba dayanıyor. Yaratılış kitabına göre Nuh’a gemisine bazı hayvanlardan yedişer tane alması emredilir. Bu emirden yedi gün sonra yağmur yağmaya başlar. Gemi yedinci ayın on yedinci günü dağa oturur. Ayrıca yedi, Shakespeare’in eserlerinde ve Ortaçağ Avrupa’sında da dikkat çekiyor.

Peki yedi sayısının mitoloji ve dinlerde bu kadar öne çıkmasının sebebi ne?

10 ve 12 sayılarının önemli oluşları anlaşılıyor, çünkü saymak için on parmağımızı kullanıyoruz ve bir sene on iki aya bölünmüş durumda. 

Yedinin önemi ise astronomiden geliyor olabilir. Asırlardır gök cisimleri ve gökyüzündeki değişimler insanların ilgisini çekmiştir. Dünyadan uzaklıkları ile sıralanmış Ay, Merkür, Venüs, Güneş, Mars, Jüpiter ve Satürn, güneş sisteminin yedi gök cismini oluşturuyor. Bu yedi gezegenin hareketleri yüzyıllar boyunca insanlar tarafından izlenmiş. Cennetin yedi katı olduğu fikrinin de buradan geldiği düşünülüyor.

7 Sayısı İle İlgili Diğer Efsaneler – Yedi Sayısının Anlamı – Yedi Sayısının Uğuru 

Soyumuz 7 göbektir.

Dünyada varsayılır 7 kapı vardır.

İslam dininine göre kainat 7 safhada yaratıldı.

Kabe’nin etrafı 7 kere tavaf edilir (dolaşılır).

Manevi bilgeliğin rakamı yine 7 dir.

Katoliklerde 7 sakrament esasdır.

Yahudilerde kutsal şamdan 7 mumludur.

Eski Yunan uygarlığında 7 akıllı adam varsayılmıştır.

İnsan 7 çakralıdır.

Mitolojide ise 7 esas tanrı varsaymışlardır.

Mısır’da Güneş tanrısı Ra 7 ruhludur.

Tibet’te 7 Buda vardır.

Çin’de kutsal 7 element.

Nota sayısı 7′dir.

Feng shui’de iletişim sayısı 7.

Tamamlanmış olmak eşittir = 7′dir.

Afrikalıların kwanza bayrami 7 sembollüdür.

Eskimolarda kar 7 isimli.

Hürmüz bile 7 kocalı.

Büyük ayı 7 yıldız’lıdır.

Yüzümüz de 7 nokta (açık) var. (ağız, kulak 2, burun 2, göz 2)

Dünyada var olmus 7 kıta.

Tüm Japonlarda rakamların en uğurlusu 7′dir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Albert Einstein'dan Başarılı Olmanın Sırları
Albert Einstein’dan Başarılı Olmanın Sırları

Hayatın bir parçası olan başarı merdivenlerini başarıyla tırmanan Albert Einstein temel olarak bu maddelere yoğunlaşmıştır. Yaşamı boyunca elde ettiği başarılarda...

Kapat