Açelya Çiçeği Bakımı

Açelya Çiçeği Bakımı

Açelya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahar aylarında çiçeklenen açelyalar güneşi değil, soğuk veya yarı gölge yerleri sever. 10-18 derece sıcaklık onlar için idealdir. Toprağı kireçsiz ve asitli olmalıdır, toprağına yaprak çürüntüsü ile kaba dere kumu eklenmesi bitkiyi besler…

Açelya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Açelyalar suyu sever, toprağı kurudukça sulayın ve sularken çiçeklerine su gelmemesine dikkat edin. İyi bakıldığında uzun yıllar yaşayan açelyalar, bahar aylarında oldukça bol ve değişik renklerde çiçek verir. Enine doğru yayılma özelliği olan açelyalar çiçeklenme bittiğinde ve dip kısmından budanmalıdır. Açelyaların çok derin budanmaktan hoşlanmadıklarını unutmayın, hafif bir budama yeterlidir. Açelyalarınızın her yıl çiçek açmasını istiyorsanız yazın iyi bakmalısınız. Çiçeklenme döneminden sonra gübrelemeli ve gelişme gösterebilmesi için yavaş eriyen azot vermelisiniz. Açelya gübresi kök bölgesine az miktarda serpilerek verilir. Toprakta bulunan demiri alabilmeleri için asit artırıcı madde kullanılmalıdır. Açelyalardaki demir eksikliği ise yapraklarının sararmasından ve damarların çıkmasından anlaşılır.

Açelya Nasıl Bir Bitkidir?

Fundagiller familyasından bir bitki türü. Küçük ve koyu yeşil yapraklı bir bitki olan açelyanın dalları ikişerli üçerli gruplar halinde çiçeklenir. Daha çok iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilir. 1800′lü yıllarda Avrupa’ya getirilen açelyaların anavatanı Kuzey Amerika ile Asya’dır. Açelya türü bitkiler genellikle ormanda gölge yerlerde yetişirler. Açelyalar pembe, sarı, kırmızı, turuncu gibi birçok değişik renkte çiçek açar. Bu nedenle en çok beğenilen ve tercih edilen salon bitkileri arasındadır.

1680 yılında Hollandalılar tarafından Çin’den Avrupa’ya götürülen Hint açelyası Rhododendron simsii ise harika bir salon bitkisidir. R. simsii kış ve ilkbahar mevsiminde kırmızı ve pembenin her tonunda çiçek açar.

Açelya Türleri

Rhododendron luteum: Kışın yapraklarını döken, ilkbaharda ise sarı ve turuncu çiçek açan açelya türü.

Rhododendron simsii: İlkbaharda kırmızı ve pembe çiçekler açan Hint açelyası.

Rhododendron obtusum: Anavatanı Kuzey Yarımküre’de Amerika, Çin ve Japonya’dır. İç mekan süs bitkisi olarak en çok yetiştirilen çalı görünümündeki yeşil açelya türüdür.


1 Yorum

  • Sinem
    07 Ağustos 2014 | Permalink |

    Çok güzel bir çiçek. Anneme anneler gününde almıştım.

Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Hanımeli Bakımı
Hanımeli Bakımı

Hanımeller familyasından (Caprifoliaceae) çalı türünde bir bitkidir. Sarmaşık veya ağaç formunda olan hanımelinin 200 civarı çeşidi bulunmaktadır. En sık rastlanan...

Kapat