Alışılmışın Dışında Kilo Verme Yöntemleri

Alışılmışın Dışında Kilo Verme Yöntemleri

Size biraz garip gelebilirler ama stratejik olarak uygularsanız, kilo vermeniz için gerçekten de etkili olabilirler…

Vitamin desteği, dolaylı yoldan kilo verdirebilir…

Obezite ile ilgili yapılan bir araştırmada obezite sınırını geçmiş 96 kadın, üç gruba ayrılmış. 26 hafta boyunca, ilk grup multivitamin, ikinci grup kalsiyum desteği, üçüncü grup ise plasebo almış.  Vitamin alan grubun diğer gruplara göre daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiş. Araştırmayı yürüten bilim adamları, kişilerin vücudunda eksik kalan vitamin ve mineralleri tamamlamak adına besin değeri yüksek olan gıdalara ihtiyaç duyduklarında normalden daha çok  yemeye meyilli olduklarını belirtiyor. Vitamini tek başına alıyor olmanın belki kişinin kilo vermesini sağlayamayacağını ama aşırı yemek yemesini engelleyebileceğini düşünüyorlar.

Yemekten önce köşe kapmaca oynamak isteyen?

Dışarıda yenen yemekler, ölçüyü kaçırmamız ve fazla kilolara merhaba dememize neden olabiliyor. Masaya otururken aklınızda hep ‘ortalarda’ bir yere oturmak yerine uç taraflara yerleşmek olsun. Bunun nedeni, masadaki ekmek, patates kızartması, meze gibi paylaşılarak yenen yiyeceklerden uzak kalarak aşırıya kaçmamaya çalışmak.

E-postalarınızı kontrol edin!

E-posta hesabınızı kimden ne gelmiş diye kontrol ederken, gözünüz bir yandan  faydalı bilgiler, makaleler, tüyolar ve taktikler içeren e-postalarda olsun. İçlerinde özellikle rahatlıkla kilo vermenize yarayacak bilgilere yer verenleri fark edin. Görsellerle desteklenmiş egzersizlere, meşhur diyet programlarına veya alışılmışın dışında kilo verme taktiklerine yer veriyor olabilirler…

Işıkları kapatın!

Gün battıktan sonra daha fazla karanlıkta kalıyor olmanız, zayıflamanıza neden olabilir! Ohio Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, daha karanlıkta uyuyan farelerin diğerlerine göre obezite riskinin uzun vadede çok daha düşük olduğu gözlemlenmiş. Televizyonun karşısında uyuya kalmaya artık paydos!

Domino etkili sağlıksız yiyecekler dünyası

Diyelim ki arkadaşınızın ısrarına dayanamadınız ve fast-food yediniz. Veya akşam eve geldiniz, sağlıklı bir salata hazırlamak yerine üşenip buzdolabının kapağını açtınız ve çok da sağlıklı olmayan bir yiyeceği üstelik geç saatte yediniz! Lütfen ama lütfen kendinizi suçlamayın! Bu seferlik böyle olsun, bir dahaki sefere daha dikkatli olursunuz. Diyet yaparken sağlıksız bir yiyeceği üstelik zamansızca tüketiyor olmanız, kendinizi suçlamanıza, kötü hissetmenize neden olabilir. Strese girdiğiniz zaman da diyeti ve kendinizi iyice bırakabilirsiniz. Kendinizi diyet rutininizi bozacak kadar suçlamayın, domino etkisi yaratmayın!

Televizyonun tadı pek güzel değil, aldanmayın!

Yetişkin bir birey, ortalama olarak günde 5 saat televizyon izliyor! Televizyonun fazla kilo almayı teşvik ettiğini düşünen bilim adamlarının yaptığı araştırmada kendi kendini kapatan bir televizyon sayesinde katılımcıların günlük televizyon seyretme süreleri %50 oranında azaltılmış. Sonuç mu? Günler süren araştırmadan sonra katılımcıların günlük olarak ortalamada 119 kalori daha az aldığı belirlenmiş.

Sıcakta uyumayın!

Serin bir odada uyumanız, hem uyku kalitenizi hem de metabolizmanızı artırabilir. Hafif serin bir odada uyuyor olmanız, vücudunuzun kendi sıcaklığını dengelemek adına daha fazla çabalayacak ve bu sayede sizi ısıtmaya çalışırken biraz daha fazla kalori kaybedecek…


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Uzun Kış Geceleri İçin Ünlülerin Diyetisyeni Nil Şahin Gürhan'dan Beslenme Önerileri!
Uzun Kış Geceleri İçin Ünlülerin Diyetisyeni Nil Şahin Gürhan’dan Beslenme Önerileri!

Mevsimlerin değişmesi, yeme alışkanlıklarımızın da değişmesine, değişen yemek alışkanlıkları da kilo almamıza sebep olabiliyor. Bunun için ise ünlülerin diyetisyeni Nil...

Kapat