Aslan Nasıl Bir Hayvandır?

Aslan Nasıl Bir Hayvandır?

Aslan Nasıl Bir Hayvandır?

Vahşi doğanın en saldırgan hayvanlarından aslan, cesurluğu ve güçlülüğü ile hayvanların kralı olarak adlandırılmıştır. Kızdığı zaman ne yapacağı bilinmez, kükremesi kilometrelerce uzaktan duyulur…

Kedigiller familyasının en güçlü üyelerinden biri olan aslanın bilimsel sınıflandırılması ise şu şekildedir:

Animalia (Hayvanlar) > Chordata (Kordalılar) > Mammalia (Memeliler) > Carnivora (Etçiller) > Feliformia (Kedimsiler) > Felidae (Kedigiller) > Pantherinae (Büyük Kediler) > Panthera > Panthera Leo (Aslan)

Kedigiller familyasının etçil memeli türü aslan, dünyanın en büyük 4 kedisinden biridir ve kaplandan sonraki en yırtıcı hayvandır.

Kedigiller familyasının tek sosyal türü Afrika aslanı, sürü halinde yaşar. Sürünün başında bir ya da birden fazla erkek aslan bulunur ve diğerlerini bunlar yönetir. Geceleri daha aktif olan aslanlar gündüzleri gölgelik yerlere uzanıp dinlenirler. Günde neredeyse 20 saat uyurlar.

Aslanlar avlanırken de birlikte hareket ederler. Genellikle gece avlanan aslanlar, avlarını kovalayıp pusuya düşürürler ve avlanırken kükremezler. Hızları saatte 55 kilometreye çıkabilen Afrika aslanları 3 metrenin üstüne zıplayıp metrelerce uzağa atlayabilir.

Yavru Aslan

Aslanlar kör doğar ama doğumdan yaklaşık 6 gün sonra gözleri açılır. Kürkleri beneklidir, sonradan renk ve şekil alır. Anne aslan yavrularını 3 ay süt ile besler, daha sonra avlanmayı öğretir. Yavru aslan 1 yaşına geldiğinde artık kendisi avlanabilecek donanımdadır.

Erkek Aslan

Erkek aslanın boyu 2,70 metreye, ağırlığı ise 300 kiloya ulaşabilir. Erkek aslan, geniş bir alna ve güçlü bir çene yapısına sahiptir. Tüyleri yatık ve sarıdır. Başının etrafı kızdığı zaman kabaran uzun bir yele ile çevrili olan erkek aslanın kuyruğunun ucu da püsküllüdür. 

Dişi Aslan

Aslanların dişisi, erkeği kadar iri değildir. Dişi aslan, erkeğin ulaşabildiği maksimum kilo ve uzunluğun ancak yarısına kadar ulaşabilir. Tüyleri kahverengimsi sarıdır. Erkek aslan gibi başının etrafını çeviren bir yelesi yoktur. Afrika aslanı 5 yaşlarında olgunluğa ulaşır ancak 2 yaşında çiftleşmeye başlar. Birden fazla eşi olan erkek aslan çiftleşirken sürekli kükrer. 105-112 gün arasında değişen gebelik süreci dişinin 2 ila 5 yavru doğurmasıyla son bulur.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook Profil Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?
Facebook Profil Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Facebook’ta kişisel bilgilerinizi korumak ve profil gizliliğinizi sağlamak için yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle www.facebook.com adresine tıklayıp siteye giriş yapın...

Kapat