Bakımlı Tırnaklar İçin Öneriler

Gün içinde pek çok iş için ellerimizi kullanırız. Bunu yaparken de farkında olmadan tırnaklarımıza zarar veririz. İşte güzellik uzmanlarının, bakımlı tırnaklara sahip olmak için günde sadece birkaç dakika ayırıp yapmamızı istedikleri güzellik önerileri

Güzel görünmek için yalnızca şık giysiler, hoş bir makyaj ve saç modeli yeterli değil. Bunların hepsi bir bütünün parçaları. Tırnaklarınız bakımlı ve düzgün değilse, bu bütün eksik kalır. Güzel tırnaklara sahip olmak için mutlaka kuaföre gitmeniz gerekmiyor, biraz zaman ayırarak kendiniz de kolayca tırnak bakımı yapabilirsiniz.

İlk adım olarak tırnakları ve tırnak dibindeki etleri yumuşatmak gerekiyor. Bunun için parmaklarınızı bir bardak gliserinli ılık suda beş-on dakika bekletmeniz yeterli. Daha sonra dipteki etleri uygun bir makasla kesebilirsiniz. Ancak bu işlem sırasında etleri çok derin kesmemeye dikkat edin, kolayca mikrop kapabilirler. Bu yüzden kesmeyip yukarı doğru itmek pek estetik olmasa da daha güvenli.

Sıra tırnakları kesmeye geldi. Tırnaklarınızı mümkün olduğunca az makas hareketiyle kesin, aksi halde tırnak uçları çatlayabilir. Geniş tırnaklarınız varsa çok uzun ya da çok kısa kesmeniz hoş durmaz. En iyisi orta boyda kesip uçlarını yuvarlayarak törpülemektir.

Eğer tırnak tipiniz ince ve uzunsa, dilediğiniz boyda kesebilirsiniz. Ancak uzun tırnak seviyorsanız uçlarını hafifçe yuvarlayarak törpüleyin, küt törpülemek kısa tırnaktan hoşlananlar için daha uygun bir seçenek olacaktır.

Tırnaklar artık renklendirilmeye hazır. Seçtiğiniz ojenin, tırnakları nemlendirecek ve güçlendirecek bir ürün olmasına özen gösterin. Ojenin üstüne bir kat oje koruyucusu sürmeniz çok işe yarayacaktır. Dilerseniz oje koruyucusunu her gün yenileyebilirsiniz. Bu arada oje ve oje koruyucusunu buzdolabında muhafaza etmeyi unutmayın.

Tırnak bakımı önerileri

- Ne kadar sağlıklı beslenirseniz, tırnaklarınız da o kadar sağlıklı olur. Sağlıklı tırnaklar için her gün A ve C vitamini, kalsiyum, folik asit, B12 vitamini ve demir barındıran besinler tüketin.

- Deterjan ya da kimyasal içeren ürünler kullanacağınız zaman lastik eldiven takın.

- Alkol içeren ürünleri ve özellikle de parfümlü losyonları dikkatli kullanın. Bu ürünler, tırnaklarınızın kırılmaya daha eğilimli hale gelmesine neden olur.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Kalbin Hızlı Atması
Göğüs Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar, göğüs ağrısı şikayetlerinin sadece yüzde 15-20′sinin kalp hastalığı ile ilgili olduğunu söyledi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji...

Kapat