Bakır Eşyalar Kolayca Nasıl Parlatılır?

Bakır Eşyalar Kolayca Nasıl Parlatılır?

Bakır Eşyalar Kolayca Nasıl Parlatılır?

Bakır, havadaki oksijenle tepkimeye girerek oksitlenebilen bir maddedir. Bu nedenle ne kadar iyi bakarsanız bakın bakır eşyalar zamanla parlaklığını ve kendine has güzel kızıl rengini kaybeder. Bu durumda gidip marketlerde satılan özel temizleyicilerden alıp kullanmanız ya da bakır eşyalarınızı bu işte usta birine götürüp parlattırmanız gerekir…

Oysa ki bakır eşyaları kendiniz de evde kolayca temizleyebilirsiniz. Bunun için değişik kimyasal maddelere ya da ustalara ihtiyacınız yok. Sadece biraz bira ve yumuşak bir bez ile bakır eşyalarınızı pırıl pırıl yapabilirsiniz. Nasıl mı? İşte bakır eşyaları parlatmanın en kolay yolu:

Evinizde yoksa bir iki şişe bira alın. Parlatacağınız bakır eşyanın büyüklüğüne ve şekline göre birayı uygun bir kaba boşaltın. Sonra bakır eşyayı biranın içine yatırın. 2-3 dakika kadar bekletin ve çıkarın. Birayla temas eden yerlerin rengi değişecektir. Sonra yumuşak bir bez ile, (mikrofiber bez olabilir) biranın içinde beklettiğiniz bakır yüzeyi ovun. 

Bir süre ovduktan sonra bakırın nasıl eski rengine döndüğünü ve ışıl ışıl parladığını fark edeceksiniz. Hepsi bu kadar! Bu arada söylemekte fayda var, alkolsüz bira işe yaramayabilir.

Dikkat edin, bu yöntem süs eşyası olan bakır kapların dış yüzeylerini parlatmak için kullanabilir ama pişirme için kullandığınız bakır kapların iç yüzeylerinde işe yaramaz. Pişirme amaçlı bakır kaplarınızın kararan veya oksitlenen iç yüzeylerini mutlaka kalaylatmanız gerekir. Kalaylanmayan bakır kaplarda yemek pişirmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


Yorum Gönder

Yorum bırakın trackback sitenize.. Yorumları takip için lütfen üye olun RSS.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. İşaretli alanları doldurun *

Önceki yazıyı okuyun:
Patlıcanlı Kebap Tarifi
Patlıcanlı Kebap Tarifi

Sayısız kebap çeşidi arasında kendine özel bir yeri bulunan patlıcanlı kebabı bu tarifle evinizde de rahatlıkla hazırlayabileceksiniz. İşte patlıcanlı kebap...

Kapat